noutati

Gala Premiilor UNITER la Teatrul Naţional Iaşi

 Luni, 13 mai, ora 21.00, la Sala Mare a Teatrului Naţional Iaşi va avea loc ediţia a XXI-a a Galelor UNITER.

Telespectatorii pot urmări Gala în direct pe TVR 1 şi online, pe www.uniter.ro şi www.tvr.ro.

Premiile Senatului si nominalizarile pentru Premiile Galei UNITER 2013

Premiul de excelenţă: Teatrul Naţional Bucureşti pentru concepere şi realizarea excepţională a Programului Caragiale 2012
 
Premiul pentru întreaga activitate:

Actor: MATEI ALEXANDRU
Actriţă: LENI PINŢEA-HOMEAG
Regizor: ALEXANDRU COLPACCI
Scenografie: AXENTI MARFA
Critică şi istorie teatrală: CONSTANTIN PAIU
Premiul special pentru teatru de păpuşi şi marionete: LIVIU BEREHOI
Premiul special pentru muzică de teatru: TIBOR CÁRI
Premiul special pentru o viaţă dedicată poeziei autentice: TUDOR GHEORGHE
 
NOMINALIZĂRILE GALEI PREMIILOR UNITER
 
Debut

Vlad Bîrzanu pentru rolul Flaut, cârpaci de foale din spectacolul Visul unei nopţi de vară la Teatrul „Anton Pann” Râmnicu Vâlcea
Rareş Florin Stoica pentru rolul Claudio din spectacolul Băiatul din ultima bancă la Teatrul Naţional Bucureşti
Silvia Török pentru rolul Iris din spectacolul Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara
 
Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

Cei din urmă vor fi cei din urmă, scenariul şi regia artistică Gavriil Pinte, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
D’ale carnavalului, adaptarea radiofonică şi regia artistică Alexandru Darie, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
Suzana, scenariul şi regia artistică Ilinca Stihi, producţie a Societăţii Române de Radiodifuziune
 
Cea mai bună scenografie

Dragoş Buhagiar pentru scenografia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Adrian Damian pentru scenografia spectacolului Viaţa e vis la Teatrul Naţional Timişoara
Helmut Stürmer pentru scenografia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cel mai bun actor în rol secundar

Bányai Kelemen Barna pentru rolul Florin din spectacolul Beznă de mină la Teatrul Naţional Târgu Mureş – Compania „Tompa Miklós”
András Hatházi pentru rolul Judecătorul Brack din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Marius Manole pentru rolul Povestitorul din spectacolul Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cea mai bună actriţă în rol secundar

Enikő Györgyjakab pentru rolul Doamna Elvsted din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Ofelia Popii pentru rolul Sofia Egorovna din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
Olga Török pentru rolul Sylvia din spectacolul Fetiţa din bolul peştelui auriu la Teatrul German de Stat Timişoara
 
Cel mai bun actor în rol principal

George Costin pentru rolul Maiorul din spectacolul Familia Tót la Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti
Lari Giorgescu pentru rolurile din spectacolul D’ale noastre la Teatrul Naţional Bucureşti
Nicu Mihoc pentru rolul titular din spectacolul Platonov la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
 
Cea mai bună actriţă în rol principal

Emilia Dobrin pentru rolul Capra din spectacolul Capra cu trei iezi la Teatrul ACT Bucureşti
Imola Kézdi pentru rolul titular din spectacolul Hedda Gabler la Teatrul Maghiar de Stat Cluj
Tania Popa pentru rolul Fata din spectacolul Fata din curcubeu la Teatrul Naţional Bucureşti
 
Cea mai bună regie

Radu Afrim pentru regia spectacolului Năpasta la Teatrul Naţional Bucureşti
Alexandru Dabija pentru regia spectacolului Două loturi la Teatrul Naţional Bucureşti
Silviu Purcărete pentru regia spectacolului Călătoriile lui Gulliver la Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu
 
Cel mai bun spectacol

Călătoriile lui Gulliver, exerciţii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift producţie a Teatrului Naţional „Radu Stanca” Sibiu
D’ale noastre de Gigi Căciuleanu producţie a Teatrului Naţional Bucureşti, Centrului de Cercetare şi Creaţie teatrală "Ion Sava" şi a Fundaţiei Art Production.
Platonov de A.P. Cehov producţie a Teatrului Naţional „Radu Stanca” Sibiu
 
Premiul pentru critică teatrală

Oltiţa Cîntec
Cristina Rusiecki
Octavian Saiu

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • PARTENER OFICIAL


  • ImpactFM
  • Leviathan

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.