echipa

Tatiana Ionesi#1

Tatiana Ionesi

Data şi locul naşterii: 26 septembrie 1955, Arad

În 1982 a absolvit Institutul de Teatru din Târgu Mureş la clasa prof. Constantin Codrescu.

Până în 1989 a fost actriţă la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ. Între 1989 şi 1991 a făcut parte din trupa Teatrului „George Bacovia” din Bacău. Din 1991 este actriţa Naţionalului ieşean.

Roluri la Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ


Camerista – „Răfuiala” de Philip Massinger, regia Alexandru Dabija, 1976
Timp în doi (Lapte de pasăre) de Dumitru Radu Popescu, regia Emil Mandric, 1976
Un băiat – „Băiatul de aur” de Clifford Odets, regia Eduard Covali, 1976
Geta – „Muntele” de Dumitru Radu Popescu, regia Emil Mandric, 1977
Fata de la han – „Nevestele vesele din Windsor” de William Shakespeare, regia Alexandru Tocilescu, 1978
Polia –„ Micii burghezi” de Maxim Gorki, regia Constantin Codrescu, 1980
Marina – „Anecdote provinciale” de Alexandr Vampilov, regia Adrian Mazarache, 1981
Irina Arkadina Nicolaevna – „Pescăruşul” de A. P. Cehov, regia Kinces Elemer, 1982
Alison – „Priveşte înapoi cu mânie” de John Osborne, regia Kovacs Levente, 1982
Elite Satene – „Zât, moarte, zât … !” de Saulius Saltenis, regia Irena Buciene, 1982
Stăvăroaia – „Idolul şi Ion Anapoda” de George Zamfirescu, regia Eduard Covali, 1983
Baroneasa – „Pragul albastru” de Ioan Sârbu, regia Mircea Cornişteanu, 1983
O deţinută – „Piticul din grădina de vară” de Dumitru Radu Popescu, regia Nicolae Scarlat, 1984
Nuţa – „Milionarul sărac” de Tudor Popescu, regia Vasile Paraschiv, 1994
Polina – „Peşcăruşul” de A. P. Cehov, regia Nicolae Scarlat, 1984
Delia – „Îndrăgostiţii din Tessalia” de George Peele, regia Dan Manescu, 1985
Marica – „Sânziana şi Pepelea” de Vasile Alecsandri, regia Andrei Mihalache, 1986
Lucietta – „Piaţeta” de Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete, 1986
Măndica – „Arvinte şi Pepelea” de Vasile Alecsandri, regia Paul Chiribuţă, 1987
Lena – „Şapte hohote de râs” de Tudor Popescu, regia Alexandru Dabija, 1987
Magda – „Puterea şi adevărul” de Titus Popovici de Dan Alexandrescu, 1988
Angela Frâncu – „Omul nu-i supus maşinii” de Tudor Popescu, regia Ştefan Iordănescu, 1989


Roluri la Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi


Ea – „Delir în doi” de Eugen Ionescu, regia Eugen Mercus, 1992
Ortansa – „Proştii sub clar de lună” de Teodor Mazilu, regia Ovidiu Lazăr, 1992
Anita – „Cu cărţile ascunse” de Antonio Buero Vallejo, regia Mircea Marin, 1992
Cleopatra - „Sinucigaşul” de N. Erdman, regia Mircea Marin, 1993
Actorul – „Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi” de Tom Stoppard, regia Ovidiu Lazăr, 1993
Trude – „Exerciţiu pentru soţ şi soţie” de Martin Walser, regia Mihai Lungeanu, 1994
Soţia guvernatorului – „Suflete moarte” de Bulgakov după Nikolai Vasilievici Gogol, regia Alexandru Dabija, 1994
Baba Rada – „Sânziana şi Pepelea” de Vasile Alecsandri, regia Mihai Lungeanu, 1994
Marina, Vasiuta – „Anecdote provinciale” de Alexandr Vampilov, regia Ion Sapdaru, 1994
Doamna – „Iarba amăgirilor” de Jean Variot, regia Teodor Corban, 1995
Silvia – „Aceşti nebuni făţarnici” de Teodor Mazilu, regia Mircea Marin, 1995
Maica Justine – „O rugăciune de prisos” de George Astaloş, regia Ovidiu Lazăr, 1996
Fiocla Ivanovna – „Căsătoria” de Nikolai Vasilievici Gogol, regia Dan Victor, 1996
Angheluşa Doftoroaie – „Cânticele comice” de Vasile Alecsandri, regia Irina Popescu Boieru, 1996
Safta – „Chiriţa în provinţie” de Vasile Alecsandri, regia Ion Sapdaru, 1997
Cvaşnia – „Azilul de noapte” de Maxim Gorki, regia Cristian Hadji-Culea, 1997
Nada Stefanovici – „Doamna ministru” de Branislav Nuşici, regia Horea Popescu, 1998
Mama – „Neînţelegerea” de Albert Camus, regia Irina Popescu Boieru, 1998
Maria – „Lecţia” de Eugen Ionescu, regia Ion Sapdaru, 1998
Mătuşa Libera – „Gâlcevile din Chioggia” de Carlo Goldoni, regia Alexandru Dabija, 1999
Hipolita – „Visul unei nopţi de vară” de William Shakespeare, regia Ion Sapdaru, 1998
Mama, Patroana de bordel – „Roberto Zucco” de Bernard Marie Koltes, regia Alexander Hausvater, 1999
Doamna Pernelle – „Tartuffe” de Molière, regia Petru Vutcărău, 2000
Charlotta – „Livada de vişini” de A. P. Cehov, regia Alexander Hausvater, 2000
Paulina Salas – „Fecioara şi moartea„ de Ariel Dorfman, regia Petru Vutcărău, 2001
Adepta lui Mishima, Secretara, Jitsuko Honda – „Nō Cinci poveşti de dragoste” de Yukio Mishima, regia Alexander Hausvater, 2002
Secretara – „Iudita” de Howard Barker, regia Moshe Yassur, 2003
Doamna II – „Ivona, principesa Burgundiei” de Witold Gombrowicz, regia Ovidiu Lazăr, 2004
Ase – „Peer Gynt” de Henrik Ibsen, regia Cristian Ioan, 2005
Farfarella – „Peţitoarele” după A. Tzagareli, regia Ion Sapdaru, 2006
Tamara Bok – „Audiţia„ de Alexandr Galin, regia Claudiu Goga, 2007
Lady Macbeth – „Macbeth” de William Shakespeare, regia Mihai Măniuţiu, 2007
Păpuşa, Arătare – „Uriașii munților” de Luigi Pirandello, regia Silviu Purcărete, 2009
Mia - „Cu soarele pe piept” de Nora Vasilescu, regia Ion Mircioagă, 2010
Corifeul captivelor, Corul captivelor troiene - „Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii„ de Euripide, regia Mihai Măniuţiu, 2010
Maria - „Comedia dragostei şi-a urii”, studiu de teatru-dans cu texte de William Shakespeare, regia Ion Mircioagă, 2011
Anfisa - „Trei surori” de A. P. Cehov, regia Cristian Hadji-Culea, 2012
Nuntaş, cor (roluri), asistent regie - „Pălăria florentină” de Eugène Labiche, regia Silviu Purcărete, 2013
Bătrâna gravidă - „Domnul Swedenborg vrea să viseze”, scenariul dramatic şi regia Mihai Măniuţiu, 2013 
Mattie Fay Aiken - „Acasă, în miezul verii” de Tracy Letts, regia Claudiu Goga, 2014
Soţia lui - „Vizita bătrânei doamne” de Friedrich Dürrenmatt, regia Claudiu Goga, 2015
Doamna Smith - „Cântăreaţa cheală” de Eugène Ionesco, regia Radu-Alexandru Nica, 2015
Madam Mop, femeia de serviciu - „Goldberg Show - Facerea lumii şi alte întâmplări”, după Variaţiunile Goldberg de George Tabori, regia Mihai Măniuţiu, 2016
Mama - „Măcelăria lui Iov” de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim, 2017
Mosafir, țăran - „Chirița în provinție” de Vasile Alecsandri, regia Ion Sapdaru, 2017
Actrița de caracter, doamna Ignazia - „Astă-seară se improvizează„ de Luigi Pirandello, un spectacol de Ovidiu Lazăr, 2018
„Un dolce far niente” (adaptare după Vilegiaturiștii de Maxim Gorki), regia Catinca Drăgănescu, 2018
Lera - „Dansul Delhi„ de Ivan Vîrîpaev, regia Radu Afrim, 2019
Lena - „Gaițele” de Alexandru Kirițescu, un spectacol de Ovidiu Lazăr, 2020
„2020 Vid și Co-vid”, producție online pe Scena 5, regia și scenariul - Irina Popescu Boieru, 2020
Mama Anghelușa - „Alecsandri´s Garden”, direcția de scenă Ovidiu Lazăr, 2021
Doamna Vockerat (mama) - „Oameni singuratici”, adaptare după Gerhart Hauptmann, regie, scenografie, adaptare text, univers sonor: Florin Caracala, 2022 (coproducție Teatrul Național Iași, FaPt - Fabrica de Artă și Producție Teatrală și Centrul Cultural German Iași)
 
Premii:
1991 Premiul II la Gala recitalurilor dramatice „George Bacovia” Bacău
1994 Nominalizare pentru rolul Ortansa din „Proştii sub clar de lună" de Teodor Mazilu la Festivalul Internaţional de Teatru Contemporan, Braşov
1994 Nominalizare pentru rolul Trude din "Exerciţiu pentru soţ şi soţie" de Martin Walser la Festivalul de teatru Atelier, Sf. Gheorghe
2004 Selecţionare în cadrul Festivalului de Teatru „I. L. Caragiale” Bucureşti pentru rolul Paulina Salas din piesa „Fecioara şi moartea” de Ariel Dorfman
2004 – Medalia „Meritul Cultural" cl. a II-a, categoria "Arta Spectacolului" conferit de Preşedinţia României

Activitate pedagogică:

1975 profesor suplinitor în învăţământul şcolar cl. I - IV; V - VIII – comuna Cleja, judeţul Bacău
1996 – 1998 Universitatea "Mihail Kogălniceanu" Iaşi: asis. univ. - specialitatea Actorie
1998 – 2005 Universitatea de Arte "George Enescu" Iaşi: asis. univ., lect. univ., lect univ. drd. specialitatea: Actorie, Improvizaţie scenică, Tehnica vorbirii scenice - Secţia Păpuşi - Marionete
2006 Lector universitar drd. secţia Artă teatrală (asistenţă la anul II Actorie, clasa prof. Emil Coşeru)

A colaborat din anul 1979 cu Radio şi Televiziunea la Tg.-Mureş, Piatra-Neamţ, Bacău, Iaşi şi Bucureşti.

Între 1983 şi 2005 a produs spectacole independente de divertisment şi ateliere de teatru cu participarea elevilor de liceu.

Spectacole de teatru realizate cu studenţii de la Actorie între anii 1997 – 2004:

1997 “Moartea lui Gonzago” – spectacol realizat cu studenţii de la secţia de actorie a Universităţii „Mihail Kogălniceanu” Iaşi; scenariu alcătuit după textele dramatice ale lui William Shakespeare. Reprezentaţiile au avut loc la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.
2000 “La vot” – spectacol realizat cu promoţia 2000, în cadrul secţiei Păpuşi-Marionete; scenariu realizat după textele dramatice ale lui I. L. Caragiale. Reprezentaţiile au avut loc la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.
2003 “A' la Mitică” – scenariul realizat după textele dramatice ale lui I. L. Caragiale. Reprezentaţiile au avut loc la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi şi la Sala Pogor Iaşi.
2003 “Cum vă place” – colaj după texte din piesele lui William Shakespeare, spectacol reprezentat la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.
2004 – Spectacole de licenţă ale anului IV, Secţia Păpuşi-Marionete prezentate la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi: “O întâmplare” de Horia Lovinescu, “Ursul” de A. P. Cehov, “Visul” de D. R. Popescu.

A realizat caseta audio „Crăiasa Zăpezii" de Anderson (dramatizarea şi regia).

Date fizice: 1,70 m, 60 Kg, ochi verzi.
Hobby: Psiho-pedagogia teatrală, dansul contemporan, sportul.

Tatiana IonesiTatiana IonesiTatiana IonesiTatiana IonesiTatiana Ionesi
Tatiana IonesiTatiana IonesiTatiana IonesiTatiana IonesiTatiana Ionesi
Tatiana IonesiTatiana IonesiTatiana Ionesi

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • PARTENER OFICIAL


  • ImpactFM
  • Leviathan

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.