echipa

Radu Ghilaş#1

Radu Ghilaş

Data şi locul naşterii: 27 Februarie 1971, Chişinău - Republica Moldova

Este absolventul Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi, clasa prof. Geta Angheluţă, Sergiu Tudose, Emil Coşeru -promoţia 1994.

2018 - absolvent al Universității de Arte „George Enescu” Iași, Facultatea de Teatru, secția Regie teatru.

Între 1987 şi 1990 este actor la Teatrul “Ion Creangă” din Chişinău, Republica Moldova, iar din 1994 este actor la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.
 
Activitate profesională : 
 
1987 – 1990 actor la Teatrul “Ion Creanga” în Chişinău - Republica Moldova
1994 – pînă în prezent actor la Teatrul Naţional Vasile Alecsandri  Iaşi
1994 – 2005  actor-colaborator la Radio Iasi şi TVR Iaşi
2000 – pînă în prezent colaborator al  Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară
2002 – 2003 profesor de artă dramatică la Liceul “Costache Negruzzi” Iaşi 
2004 – 2005 colaborator la Fundaţia Salvaţi Copiii
2004 - 2009 actor-colaborator la Centrul European de Creaţie Iaşi (Ateneul Tătărași)
2006 – 2009 preparator la Universitatea de Arte George Enescu Iaşi ,  
             Facultatea de Teatru, secţia actorie
2011 – 2015 colaborator al Fundatiei Cliniclowns România
 
Roluri jucate la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Mache Razachescu – D’ale carnavalului de I. L. Caragiale, regia: Emil Coşeru – 1993
Bazilici – Anecdote provinciale de Alexandr Vampilov, regia: Ion Sapdaru – 1994
Peter – Nu muriţi din întâmplare ! de Ion Băieşu, regia: Ion Sapdaru – 1995
Al doilea tâlhar – Timon din Atena de William Shakespeare, regia: Irina Popescu Boieru – 1995
Andres – Woyzeck de Georg Büchner, regia: Ovidiu Lazăr – 1995
Moirron – Cabala bigoţilor de Mihail Bulgakov, regia: Horea Popescu – 1996
Zeppo – Picnic pe câmpul de luptă de Fernando Arrabel, regia: Irina Popescu Boieru – 1996
Artur – Tango de Slawomir Mrozeck, regia: Ion Sapdaru – 1996
Tincuţa – Cinel-cinel de Vasile Alecsandri, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1996
Un invitat – Chiriţa în provinţie de Vasile Alecsandri, regia: Ion Sapdaru – 1997
Holstomer – Holstomer după Lev Tolstoi, regia: Ovidiu Lazăr – 1997
Catindatul – D’ale carnavalului de I. L. Caragiale, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1997
Vaska Pepel, Alioşka – Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia: Cristian Hadji-Culea – 1997
Nepotul – Eu când vreau să fluier, fluier de Andreea Vălean, regia: Irina Popescu Boieru – 1998
Discipolul rabinului – Teibele şi demonul ei de Isaac Bashevis Singer, regia: Alexander Hausvater – 1998
Flaut – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Ion Sapdaru – 1998
Sir Robert Cecil, Adelantado – Elisabeta I de Paul Foster, regia: Irina Popescu Boieru – 1999
Fredrik – Pelicanul după August Strindberg, regia: Dan Vasile – 2000
Karandisev – Fata fără zestre de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski, regia: Nikolov Perveli Vili – 2000
Servitorul lui Tartuffe – Tartuffe de Molière, regia: Petru Vutcărău – 2000
Xantos – Vulpea şi strugurii de Guillerme Figueiredo, regia: Vitalie Bichir – 2001
Eugenio – Mizerie şi nobleţe de Eduardo Scarpetta, regia: Irina Popescu Boieru – 2001
Biţu – Circul Matteo de Adrian Lustig, regia: Dan Vasile – 2001
Adeptul lui Mishima, Kaneko, Al doilea bătrân – Nō Cinci poveşti de dragoste de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater – 2002
Şvonder –  Inimă de câine (O istorie monstruoasă) după Mihail Bulgakov, regia: Ion Sapdaru – 2003
Jacques fiul – Jacques sau supunerea. Viitorul e în ouă de Eugen Ionesco, regia: Moshe Yassur – 2003
Hirin – Despre efectul dăunător al nostalgiei după A. P. Cehov, regia: Ion Sapdaru – 2004
Pârcălabul Alexa – Apus de soare după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Eugen Todoran – 2004
Sirianul – Salomeea de Oscar Wilde, regia: Alexander Hausvater – 2004
Cancelarul – Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Ovidiu Lazăr – 2004
Silvio – Slugă la doi stăpâni de Carlo Goldoni, regia: Nikolov Perveli Vili – 2005
Tonino – Peţitoarele după A. Tzagareli, regia: Ion Sapdaru – 2006
Mihail Sebastian – Steaua fără Mihail Sebastian de Dumitru Crudu, regia: Ion Sapdaru – 2006
Hanibal de la Luna – Tectonica norilor de Jose Rivera, regia: Cezar Ghioca – 2007
Albert – Audiţia de Alexandr Galin, regia: Claudiu Goga – 2007
Pianistul – Orchestra de Jean Anouilh, regia: Irina Popescu Boieru – 2008
Sandu - Made in €st de Constantin Cheianu, regia: Claudiu Goga – 2009
Spizzi – Uriașii munților de Luigi Pirandello, regia: Silviu Purcărete – 2009
Henric - Uciderea lui Gonzago de Nedialko Iordanov, regia: Andro Enukidze – 2009
Corul Aheilor - Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu – 2010
Prinţul Henric - Falstaff Show (cu scene din Henric al IV-lea, Henric al V-lea, Nevestele vesele din Windsor de William Shakespeare şi improvizaţii actoriceşti), regia: Ion Sapdaru – 2010  
Soţul, Orbul - Dawn-Way (Oameni slabi de înger. Ghid de folosire) de Oleg Bogaev, regia: Radu Afrim – 2011
Basque - Mizantropul de Molière, regia: Gábor Tompa – 2011
Tuzenbah Nikolai Lvovici - Trei surori de A. P. Cehov, regia: Cristian Hadji-Culea – 2012
Protipendada - Iaşii în carnaval de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija – 2012
Guy Montag - Focul (451° Fahrenheit) de Ray Bradbury, regia: Irina Popescu Boieru – 2012
Nuntaş, cor - Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete – 2013
Emanuel Swedenborg-Domnul Swedenborg vrea să viseze, scenariul dramatic şi regia Mihai Măniuţiu -2013 
Ganja-Cum am devenit stupid (după Martin Page), regia Irina Popescu Boieru-2014  Lazarus/Bootsie/Domnul Revercomb - Arborele nopţii de Truman Capote, regia Irina Popescu-Boieru, 2014
Autorul - Metamorfoza de Franz Kafka, regia: Ion Sapdaru, 2015
Al şaselea cetăţean, Al doilea ziarist - Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt, regia: Claudiu Goga, 2015
Iafet, actor - Goldberg Show - Facerea lumii şi alte întâmplări, după Variaţiunile Goldberg de George Tabori, regia: Mihai Măniuţiu, 2016
Avocatul - Invitație la eșafod după Vladimir Nabokov, regia, traducerea, dramatizarea și coloana sonoră Ion Sapdaru, 2017
Toma - „Moartea unui artist” de Horia Lovinescu, regia -Irina Popescu Boieru, 2017 Asistent de regie la spectacolul Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia - Silviu Purcărete, 2016
Vlad - „Teatru de război” de Florin Lăzărescu, Lucian Dan Teodorovici, Cristian Hadji-Culea,  regia: Cristian Hadji-Culea, 2018
Mike - Memoria apei de Shelagh Stephenson, regia -Irina Popescu Boieru, 2018
Sfatul Țării, scenariu de Mariana Onceanu și Cristian Hadji-Culea, regia Petru Hadârcă și Cristian Hadji-Culea, 2018
Aaron - Titus Andronicus de William Shakespeare, regia: Charles Muller, 2019
Paul - Dispariții de Elise Wilk, spectacol-lectură, regia: Irina Popescu-Boieru, 2019
„2020 Vid și Co-vid”, producție online pe Scena 5, regia și scenariul - Irina Popescu Boieru, 2020  
George - „Ceva cu tăiței” de Marilena Dumitrescu, regia Irina Popescu-Boieru, 2021
 
Activitate cinematografică şi televiziune:
 
1986 Ruta, regia Dumitru Fusu, film artistic, rol principal
1987 Se caută o stea, regia Emil Loteanu,emisiune Tv, prezentator TV
1992 Trădarea regia : M. Sotchi şi V. Brescanu , film artistic,rol secundar
2005 Rol principal în Filmul documentar pentru emisiunea Între soft şi moft
2008  Europolis regia Cornel Gheorghita , film artistic, rol secundar
2010  Iubire și onoare, telenovela- MediaPro, rol episodic
2012  Las Fierbinți, serial Tv-Media-Pro, rol episodic
2015  Herman regia Victoria Baltag, rol secundar
2015  În pronunțare regia Mihaela Popescu, rol secundar  
2015  Afacerea est regia Igor Cobileanski, rol secundar  
2019 Bani negri, regia Daniel Sandu, rol episodic

  Spectacole regizate:

1998 Jurnalul lui Adam si al Evei după Marc Twain la Centrul Cultural Francez Iasi
2009 In container de Constantin Cheeanu la Ateneul Tatarasi Iaşi
2010 Inima de boxer de Lutz Hubner la Ateneul Tatarasi Iasi
2012 Ceck-In de Dumitru Crudu la Ateneul Tatarasi Iaşi
2013 Creeps de Lutz Hubner la Centrul Cultural German Iasi
2014 Păcală şi Tândală scenariu propriu la Teatrul  „Tudor Vianu” Giurgiu
2014 Cerere în căsătorie de A.P. Cehov la Ateneul Tatarasi Iaşi
2015 Dureri fantomă de Vasili Sigarev la Teatrul „V.I.Popa” Bârlad
2015 Şcoala lui Habarnam după Nicolai Nosov la Teatrul „Guguţă” Chişinău
2016 Fata fără zestre de N. Ostrovski la Ateneul Tatarasi Iaşi
2016 Hainele noi ale împăratului  după  Hans Christian Andersen la Teatrul „Guguţă” Chişinău, Republica Moldova
2017 Granița de Constantin Cheianu la Teatrul „Kulisha” Kherson, Ucraina 
2018 Piele și cer de Dimitré Dinev la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
2019 Ea și numai ea de Andrei Ivanon la Teatrul „Sică Alexandrescu” Brașov
2019 În ciuda sufletelor noastre de Dimitré Dinev la Teatrul Național Dramatic de Muzică și Comedie  „Mikhail Shchepkin” Sumy, Ucraina
2019 Omul de zăpadă care voia să întâlnească soarele de Matei Vișniec la Teatrul Ucrainean Regional Muzical Dramatic Olga Kobylianska Cernăuți, Ucraina
2020 Când fericirea se află în trecut de Furio Bordon la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
2020 Prenumele de Matthieu Delaporte și Alexandre de la Patellière la Teatrul Muzical Dramatic de Comedie Nikolaev, Ucraina
2020 Sindromul Quijote de Carmen Dominte la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
2020 Fantomele iubirii de Vasilii Sigarev la Teatrul „B. P. Hașdeu” Cahul, Republica Moldova
2020 Insultați. Belarus(ia) de Andrei Kureichik la Teatrul Național „Vasile Alecsandri” Iași
 

Premii:
1994 - Premiul de interpretare masculină la Festivalul Studenţesc de Teatru „Quo Vadis”
2004 - Medalia „Meritul cultural” oferită de Preşedintele României, Ion Iliescu, pentru întreaga activitate

2017 - „Cerere în căsătorie”, Premiul  pentru transpunerea unui text clasic într-o manieră modernă la Festivalul Internațional de Teatru „Melpomena Travi” Kherson, Ucraina și Premiul pentru cea mai bună regie la Festivalul Internațional de Teatru de Cameră  „Andriyivsky Fest” Kiev, Ucraina

Colaborări:

Ateneul Tătăraşi, Iaşi:
Asistentul 3 în „Morţi şi vii” de Ştefan Caraman, regia: Ion Sapdaru
Poetul în „Ultima spendoare a chinezăriei pure” de Witold Gombrowicz, regia: Benoit Vitse

În 1998 regizează la Centrul Cultural Francez spectacolul “Jurnalul lui Adam şi al Evei” după Mark Twain.

Din 1994 până în 2005 este actor-colaborator la Radio Iaşi şi TVR Iaşi. Din 2000 este colaborator al Centrului de Mediere şi Securitate Comunitară.

Între 2002 şi 2003 este profesor de artă dramatică la Colegiul “Costache Negruzzi” Iaşi.

În perioada 2004 - 2005 este colaborator al Fundaţiei „Salvaţi Copiii”.

Din 2006 este preparator la Universitatea de Arte „George Enescu” Iaşi, secţia Teatru

Cursuri şi seminarii:
2000 – „Actorul şi munca sa” – workshop organizat de UNITER (trainer: David Esrig)
2003 – „Abuzul asupra copilului – metode de combatere şi prevenire” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară
2003 – “Tehnici de consiliere prin dramaterapie” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară
2003 – “Evaluarea şi terapia de cuplu” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară
2003 – “Metode şi tehnici de abordare a agresorului” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară
2004 – “Managementul schimbării” organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară
2005 – „Teatrul Forum” – seminar organizat de Centrul de Mediere şi Securitate Comunitară


Limbi străine: Rusă – foarte bine
Engleză – nivel mediu
Date fizice: 1,80 m, 75 kg, ochi albaştri.
Hobby: călătoriile, lectura, înotul.

Radu GhilaşRadu GhilaşRadu GhilaşRadu GhilaşRadu Ghilaş
Radu GhilaşRadu GhilaşRadu GhilaşRadu GhilaşRadu Ghilaş
Radu GhilaşRadu Ghilaş

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • PARTENER OFICIAL


  • ImpactFM
  • Leviathan

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.