echipa

Dragos Buhagiar - Scenograf#1

Dragos Buhagiar - Scenograf

Studii                                 

1986-1992 Academia de Arte Plastice "Nicolae Grigorescu" Bucuresti

Premii                                

1992 Festivalul National de Teatru "I.L.Caragiale" premiul pentru costume ("Jaques si stapinul sau" de Milan Kundera)
1994 Premiul intii pentru creatie vestimentara - Premiul intii pentru specatcolul de moda la Festivalul National de Moda
1996 UNITER premiul pentru scenografie (pentru spectacolul "Roberto Zucco", "Orfanul Zao")
1996 Asociatia Internationala a Criticilor de Teatru - Premiu pentru scenografie
1997 UNITER - Premiul pentru scenografie (spectacolele ("Chira Chiralina", "Boss Grady's boys")
2000 premiul Connex de Excelenta, pentru imaginatie si imagine
2001 Premiul pentru scenografia spectacolului "Colonelul Pasare", Festivalul de Dramaturgie Contemporana Brasov
2002 UNITER Premiul pentru cea mai buna scenografie ("Alchimistul" si "Baal")
2003 UNITER Premiul pentru cea mai buna scenografie ("Oblomov")
2008 - Premiul Asociatiei Internationale a Criticilor de Teatru 

2000 - prezent                        scenograf la Multi Media Film
1992 - 2000                           scenograf Teatrul Mic, Bucuresti
1994 - 1998                           scenograf Teatrul National Bucuresti
1997 - 1999                            Lector ATF - scenografie
1995 - 1998                           director general - VANGARDIA PROD.
1995                                      Membru Uniunea Artistilor Plastici
1993                                      Membru UNITER


2008 Teatrul Mic - Furtuna de Shakespeare, regia Catalina Buzoianu
2008 Teatrul Lucia Sturdza Bulandra - Regele Lear de Shakespeare, regia Andrei Serban
2008 Teatrul National Radu Stanca Sibiu - Hamlet de Shakespeare, regia Radu Nica
2008 Teatrul National Bucuresti - Eduard al III-lea de Shakespeare, regia Al. Tocilescu
2007 Teatrul Metropolis - Jocul de-a adevarul de Lia Bugnar, regia Dorina Chiriac si Lia Bugnar
2006 Teatrul National - Burghezul Gentilom de Molliere, regia Petrica Ionescu
2006 Teatrul Bulandra - Elisaveta Bam de Daniil Harms, regia Alexandru Tocilescu
2005 Teatrul Mic - "Cum gindeste Amy" de David Hare, regia Catalina Buzoianu
2005 Teatrul din Brasov - "Asteptindu-l pe Godot" de Samuel Becket, regia Alexandru Dabija                                        
2003 mai Teatrul Bulandra - "Oblomov" de Goncearov, regia Alexandru Tocilescu
2003 martie Fundatia Proiect DCM "Paradis Serial", regia Cosmin Manolescu
2002 octombrie Teatrul Mic "Baal" de Bertold Brecht, regia Dragos Galgotiu
2002 martie Alchimistul de Paolo Cohelio, regia Anca Colteanu  
2001 martie Teatrul Odeon - "Ingerul Albastru", dupa Heinrich Mann, regia Razvan Mazilu
2000 octombrie Teatrul Odeon si SMART - "Fratii" de Sebastian Barry, regia Alexandru Dabija
1999 februarie Teatrul National Bucuresti - "Dragoste intr-o hala de peste de Israel Horovitz, regia Ion Cojar
1999 martie Teatrul Nottara - "Costumele" - regia Dan Puric
1999 aprilie Teatrul Bulandra - decor "Mutter Courage" de B.Brecht, regia Catalina Buzoianu
1999 iunie Teatrul Odeon si SMART - "Saragosa 66 de zile" dupa Jan Pototki, regia Alexandru Dabija
1999 octombrie Teatrul Mic - "Sonata Fantomelor" de Strindberg, regia Catalina Buzoianu
1998 februarie Teatrul Nottara - "Lungul drum al zilei catre noapte"de E. O'Neal, regia Alezandru Dabija
1998 noiembrie Teatrul Mic - "Scoala femeilor" de Molliere, regia A. Dabija
1998 decembrie Teatrul Nottara - "Orfanul Zhao" de Jin Junxiang, regia A. Dabija
1997 februarie Teatrul National Bucuresti - "Tehnica raiului" de Mihai Ispirescu, regia Dan Micu
1997august Teatrul Tineretului Piatra Neamt - "De la chair au trone" de Amadou Kone, regia Alexandru Dabija
1997 octombrie Teatrul de Comedie - "Comedia erorilor" de Shakespeare, regia Alexandru Dabija
1996 martie "Theatre Costume Show" regia Dan Puric
1996 aprilie Teatrul Maria Filotti din Braila - "Chira Chiralina" de Panait Istrati, regia Catalina Buzoianu
1996 septembrie Teatrul Tineretului Piatra Neamt - "Mult zgomot pentru nimic" de Shakespeare, regia A. Dabija
1995 aprilie Teatrul National Bucuresti - "Roberto Zucco" de B. M. Koltes, regia Felix Alexa
1995 mai Teatrul National Bucuresti - "Anton Pann" de Lucian Blaga, regia Dan Micu
1995 octombrie Teatrul din Brasov - "Fratii" de Sebastian Barry, regia Alexandru Dabija
1994 ianuarie Teatrul Bulandra - "Suita de crime si blesteme", dupa Euripide, regia Alexandru Dabija
1994 martie Teatrul National Bucuresti - "Casa Bernardei Alba" de Lorca, regia Felix Alexa
1994 aprilie Teatrul Mic - "Peer Gynt" de H. Ibsen, regia Stefan Iordanescu
1994 iunie Teatrul Odeon - "Cumetrele" de Michel Tremblay, regia Petre Bokor                                                                   
1994 octombrie Teatrul National Bucuresti - "Ondine" de J. Giraudoux, regia Horea Popescu
1993 februarie Theatrum Mundi cu Institutul Francez si Compania Aparte "Jaques le fataliste" dupa Diderot, regia Cristina Iovita
1993 mai Teatrul Odeon - "La Tiganci" de M. Eliade, regia A. Hausvater
1993 iulie Teatrul Bulandra - "Vizita batrinei doamne" de F. Durrenmatt, regia Felix Alexa
1992 martie Teatrul Mic - "Zoo Story" de E.Albee, regia Felix Alexa
1992 iunie Teatrul Mic - "Jaques si stapinul sau" de Milan Kundera, regia Petre Bokor
1992 octombrie Teatrul Dramatic din Brasov - "Metamorfozele lui Pulcinella", regia Louise Danceanu
1992 decembrie Teatrul din Brasov - "Garden Party" de E. Albee, regia Eugen Marcus
1991 ianuarie Studioul Casandra Bucuresti - "Cei din urma" de Gorki, regia Sanda Manu
1991 martie Studioul Casandra Bucuresti - "Key West" de B. Koltes, regia felix Alexa
1991 mai Teatrul Mic - "Elisabeta, din intimplare o femeie" de Dario Fo, regia Mihai Lungeanu
1991 octombrie Teatrul Inoportun si UNITER -"Functionarul Destinului" de Horia Girbea, regia Felix Alexa
1991 noiembrie Circul Bucuresti - "International Circus Show", regia Radu Neag
1991 decembrie Teatrul National Bucuresti - "Vrajitoarele din Salem" de Arthur Miller, regia Felix Alexa
1990 ianuarie Teatrul Maria Fiotti din Braila - "Tache, Ianche si Cadir" de V. I. Popa, regia Marius Popescu

Decoruri si costume de film

1990 iunie                    "Casa si strada", ATF - Bucuresti, regia Alexandru Solomon
1991 iulie                      "Cameleonul", ATF - Bucuresti, regia Alexandru Solomon

Decoruri de televiziune, stilism, evenimente

2008 octombrie            Lansare Diva - Palatul Bragadiru
2008 octombrie            Mengotti - Moda, Arta, Cultura - Sala Tronului
2008 octombrie            Eveniment Campari - Academia Romana
2007 septembrie          10 ani JTI - Sala Tronului
2006 decembrie           Premiile Oscar Capital - Sala Tronului
2006 noiembrie            Lansare Superbrands - Bamboo
2006 septembrie          TVR50, Televiziunea Romana
2003 ianuarie               Decor  ambientare "I seek change" Connex
2002 decembrie          Decor ambientare eveniment "All 4 one" Connex
2001 septembrie         Decor ambientare Festivalul Humorror - Connex
2000 decembrie          Decor Balul Academiei Catavencu
2000 septembrie         Decoruri, ambientare Festival Humorror 2000 - Connex
2000 iulie                     Concert Connex, eveniment pe bloc, regia A. Dabija
1999 august                "Janine Eclipse" pentru PRO TV, regia Alexandru Darie
1998 noiembrie           "Rocada", "Metropolis", "News" pentru Atomic TV
1998 iunie            Decor film documentar "Timpuri Noi" pentru PRO TV, regia Radu Muntean
1998 martie-iunie       Decor si stilism videoclip Vank, Class, Suie Paparude, Omul cu Sobolani, Trei Sud Est,  B.U.G. Mafia, Voltaj, Proiect K1, ROmania, T. Short, Parlament, Zob, regia Tudor Giurgiu, Titus Munteanu
1997 iunie                 "Janine Ultramarine", PRO TV, regia Bose Pastina
1996 decembrie          Janine J5, PRO TV, regia Andi Antemia
1994 decembrie          Fashion Club Doina Levintza - colectia "Borderline"
1993 martie                 Colectia de moda a casei Milea, regia Andi Antemia

Light design

2002 octombrie Teatrul Mic - "Baal" de Berthold Brecht, regia D. Galgotiu
2002 martie Teatrul Odeon - "Alchimistul" de Paolo Coelho, regia Anca Colteanu
2001 martie Teatrul Odeon, "Ingerul Albastru", dupa Heinrich Man, regia R. Mazilu
2000 octombrie Teatrul Odeon si SMART - "Fratii" de Sebastian Barry, regia Alexandru Dabija
1999 octombrie Teatrul Mic - "Sonata fantomelor" de A. Strindberg, regia Catalina Buzoianu
1999 aprilie Teatrul Bulandra - "Mutter Courage" de B. Brecht, regia Catalina Buzoianu
1999 martie Teatrul Nottara - "Costumele" - regia Dan Puric
1996 martie  "Theatre Costume Show" - regia Dan Puric
1995 aprilie Teatrul National Bucuresti - "Roberto Zucco" de B. M. Koltes, regia Felix Alexa

Advertising - sute de clipuri publicitare


                                                               

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • PARTENER OFICIAL


  • ImpactFM
  • Leviathan

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.