echipa

Axenti Marfa - Scenograf#1

Axenti Marfa - Scenograf

            Data şi locul naşterii: 11 septembrie 1951, Tulcea

            Studii: absolventă în promoţia 1975 a Institutului de Arte Plastice “Nicolae Grigorescu” Bucureşti, Sectia Scenografie, clasa prof.  Constantin Albani.

Spectacole realizate

 Debut cu spectacolul "Bolnavul închipuit” de Molière, în regia Sandei Manu, Studioul ”Cassandra”.                                                                              


Spectacolele realizate la Teatrul Naţional “Vasile Alecsandri” Iaşi (selectiv)

Aladin şi lampa fermecată de Mircea Filip

Stop pe autostradă de Aldo Nicolaj

Serpentina de Tankret Dorst

Filomena Marturato de Eduardo de Filippo

Viaţa şi pătimirile lui Publius Ovidius Naso de Paul Miron

Proştii sub clar de lună de Teodor Mazilu

O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale

O seară romantică (Cinel-cinel de Vasile Alecsandri, Un poet romantic de Matei Millo şi Muza de la Burdujeni de C. Negruzzi)

Norii de Aristofan

Nebuna din Chaillot de Jean Girodoux

Adunarea femeilor de Aristofan

Sinucigaşul de Nikolai Erdmann

Cui i-e frică de Virginia Woolf ? de E. Albee

Aceşti nebuni făţarnici de Teodor Mazilu

D’ale carnavalului de I. L. Caragiale

Azilul de noapte de Maxim Gorki

Cu cărţile ascunse de B. Vallejo

Gemenii de Titus Maccius Plautus

Teibele şi demonul ei de Isaac Bashevis Singer

Gândirea de Leonid Andreev

Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni

Roberto Zucco de Bernard Maria Koltes

Tartuffe de Molière

Livada de vişini de A. P. Cehov

Fecioara şi moartea de Ariel Dorfman

Căsătoria de-a sila de Molière

Nō Cinci poveşti de dragoste de Yukio Mishima

Superba, nevăzuta cămilă de Dumitru Solomon

Plăcutele istorii de dragoste şi moarte după Honoré de Balzac

Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea

Poarta miresmei după Maguerite Yourcenar

Cabotinul de John Osborne

Peer Gynt de Henrik Ibsen

Pădurea de A. N. Ostrovski

Vizitatorul de Eric Emmanuel Schmitt

Trecutul zilei de mâine de Aurel Andrei

Sfârşitul lumii se amână de Ştefan Mitroi

Zborul deasupra a unui cuib de cuci de Dale Wasserman

Orchestra de Jean Anouilh

Trandafirul tatuat de Tennessee Williams

Audiţia de Alexandr Galin

Visul sau Damen-vals de D.R. Popescu

Cum se zice de Roberto Mazzucco

Fluturi, fluturi de Aldo Nicolaj

Pană de automobil de Friedrich Durrenmatt

Variaţiuni enigmatice de Eric Emmanuel Schmitt 

 Cum am devenit stupid (după Martin Page), regia Irina Popescu Boieru-2014 


Colaborări cu alte teatre

 Teatrul „Luceafărul” Iaşi 

                A montat peste 100 de spectacole la acest teatru, dintre care amintim:Baltagul după Mihail Sadoveanu, Dragostea celor 3 portocale de Carlo Gozzi,Pinocchio de Carlo Collodi, Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, Prinţ şi cerşetor după Mark Twain.
 
               Teatrul Dramatic Braşov


                Casa Zoikăi de Mihail Bulgakov, Birlic de Arnold şi Bach 

                Teatrul „Victor Ion Popa” Bârlad


                Căsătoria de N. Gogol, Pelicanul de Henrik Ibsen, Ciuta de V. I. Popa,Magazinul cu jucării de Al. T. Popescu, Bolnavul închipuit de Molière, Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, Tâlharul de Carel Capek.
 
                Teatrul Dramatic Baia Mare

Mielul turbat de Aurel Baranga

Opera Naţională Română Iaşi

 Pescuitorii de perle de Bizet

Buddha de Kazuhito Ohoe

Cu Universitatea de Arte “George Enescu” Iaşi, secţia Actorie, în colaborare cu Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri”


                Opera de trei parale de Bertolt Brecht

Năpasta de I. L. Caragiale

Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare

O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale

Gemenii de Titus Macius Plautus

Militarul fanfaron de Titus Macius Platus

                Pluta meduzei de Marin Sorescu
 

Premii: 

Premiul pentru scenografie pentru Pinocchio, Piatra Neamţ, 1978

Premiul ATM pentru Magazinul cu jucării şi Mary Poppins, 1982

Premiul pentru cel mai bun spectacol la Festivalul de Teatru de la Galaţi pentruCasa Zoikăi, 1988

Nominalizare la Gala Premiilor UNITER pentru cel mai bun spectacol (Teibele şi demonul ei), 1999

Marele Premiu la Festivalul de Teatru de la Piatra Neamţ  pentru Roberto Zucco, 2000

Premiul de imagine (Târgu Mureş) pentru Nō Cinci poveşti de dragoste, 2002

Ordinul şi Medalia “Meritul Cultural” în grad de ofiţer clasa I, 2004
 

Colaborări cu regizorii: Alexandru Dabija, Cristian Hadji-Culea, Mircea Marin, Nicolae Scarlat, Alexander Hausvater, Sorana Coroamă Stanca, Eugen Mercuş, Petre Vutcărău, Irina Popescu Boieru, Virgil Tănase, Eugen Tudoran, Anca Tăbăcaru, Constantin Brehnescu, Ovidiu Lazăr, Andrei Andreev, Dan Nasta, Marius Oltean, Natalia Dănăilă,  precum şi cu tinerii regizori Vlad Massaci, Silvia Ionescu, Cristian Chiogea şi Cezar Ghioca

Alte aspecte:

Este membră a secţiei de scenografie a filialei UAP Iaşi şi a UNITER.

Este cadru didactic la Universitatea de Arte ”George Enescu” Iaşi.

Participări la trienale de scenografie în ţară şi străinătate şi la festivaluri în Franţa, Belgia, Austria, Germania, Elveţia, Italia, Iordania , Siria, Rep. Moldova şi Ucraina.

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • SPONSOR OFICIAL

  • PARTENER OFICIAL


  • ImpactFM
  • Leviathan

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.