echipa

Tatiana Ionesi#1

Tatiana Ionesi

Data şi locul naşterii: 26 septembrie 1955, Arad

În 1982 a absolvit Institutul de Teatru din Târgu Mureş la clasa prof. Constantin Codrescu.

Până în 1989 a fost actriţă la Teatrul Tineretului din Piatra Neamţ. Între 1989 şi 1991 a făcut parte din trupa Teatrului „George Bacovia” din Bacău. Din 1991 este actriţa Naţionalului ieşean.

Roluri la Teatrul Tineretului, Piatra Neamţ


Camerista – Răfuiala de Philip Massinger, regia: Alexandru Dabija – 1976
Timp în doi (Lapte de pasăre) de Dumitru Radu Popescu, regia: Emil Mandric – 1976
Un băiat – Băiatul de aur de Clifford Odets, regia: Eduard Covali – 1976
Geta – Muntele de Dumitru Radu Popescu, regia: Emil Mandric – 1977
Fata de la han – Nevestele vesele din Windsor de William Shakespeare, regia: Alexandru Tocilescu – 1978
Polia – Micii burghezi de Maxim Gorki, regia: Constantin Codrescu – 1980
Marina – Anecdote provinciale de Alexandr Vampilov, regia: Adrian Mazarache – 1981
Irina Arkadina Nicolaevna – Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Kinces Elemer – 1982
Alison – Priveşte înapoi cu mânie de John Osborne, regia: Kovacs Levente – 1982
Elite Satene – Zât, moarte, zât … ! de Saulius Saltenis, regia: Irena Buciene – 1982
Stăvăroaia – Idolul şi Ion Anapoda de George Zamfirescu, regia: Eduard Covali – 1983
Baroneasa – Pragul albastru de Ioan Sârbu, regia: Mircea Cornişteanu – 1983
O deţinută – Piticul din grădina de vară de Dumitru Radu Popescu, regia: Nicolae Scarlat – 1984
Nuţa – Milionarul sărac de Tudor Popescu, regia: Vasile Paraschiv – 1994
Polina – Peşcăruşul de A. P. Cehov, regia: Nicolae Scarlat – 1984
Delia – Îndrăgostiţii din Tessalia de George Peele, regia: Dan Manescu – 1985
Marica – Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Andrei Mihalache – 1986
Lucietta – Piaţeta de Carlo Goldoni, regia: Silviu Purcărete – 1986
Măndica – Arvinte şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Paul Chiribuţă – 1987
Lena – Şapte hohote de râs de Tudor Popescu, regia: Alexandru Dabija – 1987
Magda – Puterea şi adevărul de Titus Popovici de Dan Alexandrescu – 1988
Angela Frâncu – Omul nu-i supus maşinii de Tudor Popescu, regia: Ştefan Iordănescu – 1989

Roluri la Teatrul Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi


Ea – Delir în doi de Eugen Ionescu, regia: Eugen Mercus, 1992
Ortansa – Proştii sub clar de lună de Teodor Mazilu, regia: Ovidiu Lazăr, 1992
Anita – Cu cărţile ascunse de Antonio Buero Vallejo, regia: Mircea Marin, 1992
Cleopatra - Sinucigaşul de N. Erdman, regia: Mircea Marin, 1993
Actorul – Rosencrantz şi Guildenstern sunt morţi de Tom Stoppard, regia: Ovidiu Lazăr, 1993
Trude – Exerciţiu pentru soţ şi soţie de Martin Walser, regia: Mihai Lungeanu, 1994
Soţia guvernatorului – Suflete moarte de Bulgakov după Nikolai Vasilievici Gogol, regia: Alexandru Dabija, 1994
Baba Rada – Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Mihai Lungeanu, 1994
Marina, Vasiuta – Anecdote provinciale de Alexandr Vampilov, regia: Ion Sapdaru, 1994
Doamna – Iarba amăgirilor de Jean Variot, regia: Teodor Corban, 1995
Silvia – Aceşti nebuni făţarnici de Teodor Mazilu, regia: Mircea Marin, 1995
Maica Justine – O rugăciune de prisos de George Astaloş, regia: Ovidiu Lazăr, 1996
Fiocla Ivanovna – Căsătoria de Nikolai Vasilievici Gogol, regia: Dan Victor, 1996
Angheluşa Doftoroaie – Cânticele comice de Vasile Alecsandri, regia: Irina Popescu Boieru, 1996
Safta – Chiriţa în provinţie de Vasile Alecsandri, regia: Ion Sapdaru, 1997
Cvaşnia – Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia: Cristian Hadji-Culea, 1997
Nada Stefanovici – Doamna ministru de Branislav Nuşici, regia: Horea Popescu, 1998
Mama – Neînţelegerea de Albert Camus, regia: Irina Popescu Boieru, 1998
Maria – Lecţia de Eugen Ionescu, regia: Ion Sapdaru, 1998
Mătuşa Libera – Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni, regia: Alexandru Dabija, 1999
Hipolita – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Ion Sapdaru, 1998
Mama, Patroana de bordel – Roberto Zucco de Bernard Marie Koltes, regia: Alexander Hausvater, 1999
Doamna Pernelle – Tartuffe de Molière, regia: Petru Vutcărău, 2000
Charlotta – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Alexander Hausvater, 2000
Paulina Salas – Fecioara şi moartea de Ariel Dorfman, regia: Petru Vutcărău, 2001
Adepta lui Mishima, Secretara, Jitsuko Honda – Nō Cinci poveşti de dragoste de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater, 2002
Secretara – Iudita de Howard Barker, regia: Moshe Yassur, 2003
Doamna II – Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Ovidiu Lazăr, 2004
Ase – Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia: Cristian Ioan, 2005
Farfarella – Peţitoarele după A. Tzagareli, regia: Ion Sapdaru, 2006
Tamara Bok – Audiţia de Alexandr Galin, regia: Claudiu Goga, 2007
Lady Macbeth – Macbeth de William Shakespeare, regia: Mihai Măniuţiu, 2007
Păpuşa, Arătare – Uriașii munților de Luigi Pirandello, regia: Silviu Purcărete, 2009
Mia - Cu soarele pe piept de Nora Vasilescu, regia: Ion Mircioagă, 2010
Corifeul captivelor, Corul captivelor troiene - Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu, 2010
Maria - Comedia dragostei şi-a urii, studiu de teatru-dans cu texte de William Shakespeare, regia: Ion Mircioagă, 2011
Anfisa - Trei surori de A. P. Cehov, regia: Cristian Hadji-Culea, 2012
Nuntaş, cor (roluri), asistent regie - Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, 2013
Bătrâna gravidă - Domnul Swedenborg vrea să viseze, scenariul dramatic şi regia: Mihai Măniuţiu, 2013 

Mattie Fay Aiken - Acasă, în mijlocul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga, 2014

Soţia lui -Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt, regia: Claudiu Goga, 2015

Doamna Smith - Cântăreaţa cheală de Eugène Ionesco, regia Radu-Alexandru Nica, 2015

Madam Mop, femeia de serviciu - Goldberg Show - Facerea lumii şi alte întâmplări, după Variaţiunile Goldberg de George Tabori, regia Mihai Măniuţiu, 2016

Mama - Măcelăria lui Iov de Fausto Paravidino, regia: Radu Afrim, 2017

Premii:
1991 Premiul II la Gala recitalurilor dramatice “George Bacovia” Bacău
1994 Nominalizare pentru rolul Ortansa din "Proştii sub clar de lună" de Teodor Mazilu la Festivalul Internaţional de Teatru Contemporan, Braşov
1994 Nominalizare pentru rolul Trude din "Exerciţiu pentru soţ şi soţie" de Martin Walser la Festivalul de teatru Atelier, Sf. Gheorghe
2004 Selecţionare în cadrul Festivalului de Teatru „I. L. Caragiale” Bucureşti pentru rolul Paulina Salas din piesa “Fecioara şi moartea” de Ariel Dorfman
2004 – Medalia "Meritul Cultural" cl. a II-a, categoria "Arta Spectacolului" conferit de Preşedinţia României

Activitate pedagogică:


1975 profesor suplinitor în învăţământul şcolar cl. I - IV; V - VIII – comuna Cleja, judeţul Bacău
1996 – 1998 Universitatea "Mihail Kogălniceanu" Iaşi: asis. univ. - specialitatea Actorie
1998 – 2005 Universitatea de Arte "George Enescu" Iaşi: asis. univ., lect. univ., lect univ. drd. specialitatea: Actorie, Improvizaţie scenică, Tehnica vorbirii scenice - Secţia Păpuşi - Marionete
2006 Lector universitar drd. secţia Artă teatrală (asistenţă la anul II Actorie, clasa prof. Emil Coşeru)

A colaborat din anul 1979 cu Radio şi Televiziunea la Tg.-Mureş, Piatra-Neamţ, Bacău, Iaşi şi Bucureşti.

Între 1983 şi 2005 a produs spectacole independente de divertisment şi ateliere de teatru cu participarea elevilor de liceu.

Spectacole de teatru realizate cu studenţii de la Actorie între anii 1997 – 2004:


1997 “Moartea lui Gonzago” – spectacol realizat cu studenţii de la secţia de actorie a Universităţii „Mihail Kogălniceanu” Iaşi; scenariu alcătuit după textele dramatice ale lui William Shakespeare. Reprezentaţiile au avut loc la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.
2000 “La vot” – spectacol realizat cu promoţia 2000, în cadrul secţiei Păpuşi-Marionete; scenariu realizat după textele dramatice ale lui I. L. Caragiale. Reprezentaţiile au avut loc la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.
2003 “A' la Mitică” – scenariul realizat după textele dramatice ale lui I. L. Caragiale. Reprezentaţiile au avut loc la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi şi la Sala Pogor Iaşi.
2003 “Cum vă place” – colaj după texte din piesele lui William Shakespeare, spectacol reprezentat la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.
2004 – Spectacole de licenţă ale anului IV, Secţia Păpuşi-Marionete prezentate la Sala Studio a Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi: “O întâmplare” de Horia Lovinescu, “Ursul” de A. P. Cehov, “Visul” de D. R. Popescu.

A realizat caseta audio "Crăiasa Zăpezii" de Anderson (dramatizarea şi regia).

Date fizice: 1,70 m, 60 Kg, ochi verzi.
Hobby: Psiho-pedagogia teatrală, dansul contemporan, sportul.


Tatiana IonesiTatiana IonesiTatiana IonesiTatiana IonesiTatiana Ionesi
Tatiana IonesiTatiana IonesiTatiana Ionesi

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • ImpactFM

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.