echipa

Sergiu Tudose#1

Sergiu Tudose


societar Teatrul Naţional Iaşi


Data şi locul naşterii: 12 februarie 1936, Mărculeşti, judeţul Soroca – Basarabia

A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti, promoţia 1959, la clasa profesorului Alexandru Finţi, asistent George Rafael.

Roluri în teatru:

Teatrul „Mihai Eminescu” Botoşani

Ion – Ediţie specială de M. Pârvulescu, regia: Radu Miron – 1959

Chiriac – O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale, regia: Alexandru Finţi – 1959

Romeo Ionescu – Ziariştii de Alexandru Mirodan, regia: Alexandru Finţi – 1959

Malcolm Stritton – Au ajuns la un oraş de John Boynton Priestley, regia: Alexandru Finţi - 1959

Biondello – Femeia îndărătnică de William Shakespeare, regia: Ion Şahighian – 1960

Ferdinand – Intrigă şi iubire, de Friedrich Schiller, regia: Ion Şahighian – 1960

Caţavencu – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Ion Şahighian – 1961

Cheryl Sandman – Celebrul 702 de Al. Mirodan, regia: A. Kunner – 1961

Nil - Micii burghezi de Maxim Gorki, regia: Ariana Kunner Stoica – 1961

Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi

Băiatul – Adam şi Eva de Aurel Baranga, regia: George Teodorescu – 1962

Ioşca – Nuntă la castel de Süto Andras, regia: Ştefan Dănciulescu, Teofil Vâlcu – 1962

Grey, Mesager 3 – Richard III de William Shakespeare, regia: Mircea Marosin – 1963

Kudriaş – Furtuna de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski, regia: G. Teodorescu – 1963

Piotrovsky – Răzvan şi Vidra de Bogdan Petriceicu Haşdeu, regia: Ion Olteanu – 1963

Traian – Titanic vals de Tudor Muşatescu, regia: Ion Lascăr – 1964

Ezekiel – Vrăjitoarele din Salem de Arthur Miller, regia: Dinu Negreanu – 1964

Directorul – O femeie cu bani de George Bernard Shaw, regia: Dinu Negreanu – 1964

Un mecanic – Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia: George Rafael – 1964

Britannicus – Britannicus de Racine, regia: M. Marosin – 1965

Marat – Bietul meu Marat de Aleksei Nicolaevici Arbuzov, regia: Saul Taişler, Virgil Raiciu – 1965

Gervais – Becket de Jean Anouilh, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1966

Peter Niels – Din jale se întrupează Electra de Eugene O’Neill, regia: Crin Teodorescu – 1966

Un actor – Căruţa cu paiaţe de Mircea Ştefănescu, regia: Nicolae Alexandru Toscani – 1966

Sommer – Despot-Vodă de Vasile Alecsandri, regia: Crin Teodorescu – 1966

Radu – Veac de iarnă de Ion Omescu şi Crin Teodorescu, regia: Ion Omescu şi Crin Teodorescu – 1967

Un corifeu – Filoctet de Sofocle, regia: Aurel Manea – 1967

Annibale Baglioni - Nunta din Perugia de Alexandru Kiriţescu, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1967

Pascalide – Opinia publică de Aurel Baranga, regia: C. Teodorescu – 1968

James Tyrone Jr. – Lungul drum al zilei către noapte de Eugene O’Neill, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1968

Cântăreţul de balade – Viaţa lui Galilei de Bertold Brecht, regia: Fritz Bennewitz – 1968

Durac - Săgetătorul de Ion Omescu, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1968

Talthybiu – Troienele de Euripide, regia: Anca Ovanez - Doroşenco – 1969

Negustorul - Lumpacius Vagabondus de Johann Nepomuk Nestroy, regia: Virgil Raiciu, Mauriciu Sekler – 1969

Trigorin – Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Cătălina Buzoianu – 1969

Murad III – Chiajna de Ion Luca, regia Dan Alexandrescu – 1970

Shannon – Noaptea iguanei de Tennessee Williams, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1970

John Worthing – Ce înseamnă să fii onest de Oscar Wilde, regia: Dan Nasta – 1971

A. I. Cuza – Povestea unirii de Tudor Şoimanu, regia: Dan Nasta – 1971

Alecu – Iaşii în carnaval de Vasile Alecsandri, regia: Cătălina Buzoianu – 1972

Alexandru Ioan Cuza – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta – 1973

Pascalide – Opinia publică de Aurel Baranga, regia: Crin Teodorescu – 1973

Mihu - Petru Rareş de Horia Lovinescu, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1973

Şoimul – Istoria ieroglifică de Dimitrie Cantemir, regia: Cătălina Buzoianu – 1973

Gheorghe – Sâmbătă la veritas de Mircea Radu Iacoban, regia: Mircea Radu Iacoban şi Saul Taişler – 1974

Polixen – Poveste de iarnă de William Shakespeare, regia: Cătălina Buzoianu – 1974

Pedro Chavez - Vânătoarea regală a soarelui de Peter Schaffer, regia: Letiţia Popa – 1975

Dorante – Burghezul gentilom de Molière, regia: Virgil Tănase – 1975

Neacşu Rojniţă - Noaptea de Mircea Radu Iacoban, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1975

Regele Ignaţiu – Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Brandy Barasch – 1976

Mercur – Amfitrion de Peter Hacks, regia: Călin Florian – 1976

State Zamfir - Reduta de Mircea Radu Iacoban, regia: Sanda Manu - 1976

Gelu Ruscanu – Jocul ielelor de Camil Petrescu, regia: Tudor Florian – 1977

Edek – Tango de Slawomir Mrozek, regia: Cristian Hadji-Culea – 1977

Trofimov – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Valeriu Moisescu – 1978

Paznicul – Antigona de Sofocle, regia: Tudor Florian – 1979

Von Schlettow – Căpitanul din Kopenick de Carl Zuckmayer, regia: Cristian Hadji-Culea – 1979

Gavril – Paznici de noapte de Stratis Karras, regia: Sorina Mirea – 1979

Cepurnoi – Copiii soarelui de Maxim Gorki, regia: Sorina Mirea – 1980

Dr. Şmil – Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Nicoleta Toia – 1980

Filip II – Don Carlos de Friedrich Schiller, regia: Dan Nasta – 1980

John – Noaptea tăcerii, noaptea singurătăţii de Robert Anderson, regia Nicoleta Toia – 1981

Musiu Şarl – Chiriţa în provincie de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija – 1981

Peer Gynt – Spectacol de balet de Henrik Ibsen şi Edvard Grieg, regia: Sergiu Tudose – 1981 (Opera Română)

Jacques melancolicul – Cum vă place de William Shakespeare, regia: Nicoleta Toia - 1982

Meta – Preferam să mor de râs de Nelu Ionescu, regia: Eugen Todoran – 1982

Stăpânul – Jacques fatalistul de Denis Diderot, regia: Dan Nasta – 1982

Zilov – Vânătoarea de raţe de Alexandr Vampilov, regia: Nicolae Scarlat – 1982

Fratele - Faţă în faţă cu teatrul după Ion Sava, regia: Mirel Ilieşiu – 1983

Lache - Premieră la Union după I. L. Caragiale, regia: Marina Emandi-Tiron – 1983

Titulescu – Marea Unire de Mircea Filip, regia: Dan Nasta – 1983

Cuza – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta - 1984

Maiorul – Familia Tot de Istvan Orkeny, regia: Beke Sandor – 1984

Tiranul Siracuzei – Arma secretă a lui Arhimede de Dumitru Solomon, regia: Dragoş Golgoţiu – 1986

Oberon – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Cristina Ioviţă – 1986

Rică Venturiano – O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale, regia: Ovidiu Lazăr – 1986

Algernon Moncrieff – Prietenul meu Bumbury (musical în colaborare cu Opera Română Iaşi) de G. Natschinschi, regia: Marina Tiron-Emandi – 1986

Ştefan – Săptămâna patimilor de Paul Anghel, regia: Dan Stoica – 1987

Prof. Higgins – My fair lady (musical în colaborare cu Opera Română Iaşi) de Fr. Loewe, regia: Zaharescu – 1987

Ivanov – Ivanov de A. P. Cehov, regia: Ovidiu Lazăr – 1988

Tatăl – Tatăl de August Strindberg, regia: Dan Alexandrescu – 1989

Capselanul – Scadenţa de E. Canetti, regia: Ovidiu Lazăr – 1989

Robert – Trădarea de Pinter, regia: Nicoleta Toia – 1990

Robespierre – Robespierre de George Astaloş, regia: Eugen Todoran – 1991

Socrate – Norii de Aristofan, regia: Ovidiu Lazăr – 1992

Diavolul – Povestea soldatului (balet în colaborare cu Opera Română Iaşi) – Igor Fiodorovici Stravinski, regia: Anda Tăbăcaru – 1992

Critias – Socrate de Dumitru Solomon, regia: Nicolae Scarlat – 1992

Mauro – Cu cărţile ascunse de Antonio Buero Vallejo, regia: Mircea Marin – 1992

Actorul bătrân – Astă seară se improvizează – Luigi Pirandello, regia: Irina Popescu Boieru – 1993

Bertoldo – Bertoldo la curte de Massimo Dursi, regia: Irina Popescu Boieru – 1994

Ovidiu – Viaţa şi pătimirile lui Ovidiu Publius Naso de Paul Miron, regia: Ovidiu Lazăr – 1994

George – Cui i-e frică de Virginia Woolf ? de Eduard Albee, regia: Silvia Ionescu – 1995

Molière – Cabala bigoţilor de Mihail Bulgakov, regia: Horea Popescu – 1996

Teodorini – Muza de la Burdujeni de Costache Negruzzi, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1996

Satin – Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia: Cristian Hadji-Culea – 1997

Bătrânul rabin – Teibele şi demonul ei de Isaac Bashevis-Singer, regia: Alexander Hausvater – 1998

Isidoro – Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni, regia: Alexandru Dabija – 1999

Pastorul Manders – Strigoii de Henrik Ibsen, regia: Ovidiu Lazăr – 1999

Gaev – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Alexander Hausvater – 2000

Gerardo Escobar – Fecioara şi moartea de Ariel Dorfman, regia: Petru Vutcărău – 2001

Caţavencu – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Virgil Tănase – 2001

Jacques tatăl – Jacques sau supunerea. Viitorul e în ouă de Eugen Ionesco, regia: Moshe Yassur – 2003

Doftorul Şmil – Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Eugen Todoran – 2004

Archie Rice – Cabotinul de John Osborne, regia: Cezar Ghioca – 2004

Regele Ignaţiu – Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Ovidiu Lazăr – 2004

Dr. Freud – Vizitatorul de Eric Emmanuel Schmitt, regia: Marius Oltean – 2005

Ivan Ivanovici – Baia de Vladimir Maiakovski, regia: Ovidiu Lazăr – 2007

Vucea – Nota 0 la purtare de O. Sava, regia: C. Brehnescu – 2001

Cotrone zis şi  Vrăjitorul- Uriasii muntilor de Luigi Pirandello, regia: Silviu Purcarete - 2009

Popugaicikov - A murit Tarelkin! de A.V. Suhovo-Kobâlin, regia-Ovidiu Lazăr, 2014



Roluri în televiziune:

1971: Petre – serialul "Muşatinii" (scenariu realizat de Sorana Coroamă după trilogia istorică de Barbu Ştefănescu Delavrancea)

1984: Gârţu – "Explozie întârziată" de Paul Everac, regia: Eugen Todoran

1985: Pierre – "Oaspete în faptul serii" de Eugen Lovinescu, regia: Eugen Todoran

1993: Mauro – "Cu cărţile pe faţă" de Vallejo

Premii:

1959: Premiul pentru rolul Ion din "Ediţie specială"

1977: Premiul pentru Copilu din "Reduta"

1987: Premiul pentru Ştefan din "Săptămâna patimilor"

1987: Premiul pentru Căpitanul de cavalerie din "Tatăl"

1982: Premiul ATM pentru cel mai bun actor pentru Zilov din "Vânătoarea de raţe"

2002: Medalia „Meritul cultural” – gradul de Cavaler – oferită de Preşedintele României, Ion Iliescu, pentru întreaga activitate

Începând cu anul 1990, împreună cu alţi colegi ai Naţionalului ieşean şi ai teatrului de păpuşi a reînfiinţat şcoala ieşeană de teatru în cadrul Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi, unde cu ajutorul omului de teatru Geta Angheluţă, au absolvit primii 20 de actori ai şcolii ieşene de teatru în anul 1994.

Spectacole realizate cu studenţii

Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi:

1993: D’ale carnavalului de I. L. Caragiale, regia: Emil Coşeru (premiul pentru interpretare obţinut de Radu Ghilaş pentru rolul "Crăcănel")

1993: Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare

1994: Idolul şi Ion Anapoda de G. M. Zamfirescu (premiu la Festivalul Internaţional de Teatru „Eugen Ionesco” – Cluj)

1994: Opera de trei parale de Bertold Brecht (marele premiu la Festivalul „Quo Vadis”)

1997: O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale (diplomă oferită de Fundaţia „Silvia Popovici” pentru Călin Chirilă)

1998: Gemenii de Plaut (turneu în Italia – Padova, la Festivalul de teatru antic)

2001: Importanţa de a fi onest de Oscar Wilde, regia: C. Crăciun – studentă UNATC

2002: Soldatul fanfaron de Plaut (turneu în Italia – Padova, la Festivalul de teatru antic)

2006: Interesul poartă fesul de Jacinto Benavente

Date fizice: 1,76 m, 86 kg, ochi verzi.

Hobby: schiul, ciclismul, patinajul.

Motto: Mai bine mai târziu decât niciodată.

Mesaj către public: Vă aştept ! Fără voi nu pot trăi !

Sergiu TudoseSergiu TudoseSergiu TudoseSergiu Tudose

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • ImpactFM

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.