echipa

Petru Ciubotaru#1

Petru Ciubotaru

societar Teatrul Naţional Iaşi

 

Data şi locul naşterii: 11 iunie 1939, Ciurea, judeţul Iaşi

Absolvent al Institutului de Artă Teatrală şi Cinematografică „I. L. Caragiale” Bucureşti, promoţia 1963, clasa prof. Alexandru Finţi - George Rafael.

Între 1963 şi 1964 este actor al Teatrului Tineretului - Piatra Neamţ. Din 1964 până în prezent este actor al Teatrului Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi.

Între 1993 şi 1997 este director adjunct al Teatrului Naţional Iaşi.

Între 1991 şi 1997 este profesor universitar la secţia Teatru a Universităţii “Mihail Kogalniceanu” Iaşi.

Din 1999 până în prezent este regizor şi actor al Companiei particulare de teatru BON-TON.

Roluri în teatru:
Jeff – Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia: George Rafael – 1964
Dusty – Vară şi fum de Tennessee Williams, regia: Crin Teodorescu – 1965
Caporalul, Boben – Pălăria florentină de Eugene Labiche, regia: Ştefan Dăncinescu, Ion Lascăr – 1965
Bidu – Anton Pann de Lucian Blaga, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1965
Tânărul francez, Richard – Becket de Jean Anouilh, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1966
Gică – Sfântul Mitică Blajinul de Aurel Baranga, regia: Constantin Dinulescu – 1966
Daniel – Istorie nocturnă de Sean O’Casey, regia: Saul Taişler – 1966
Prologul - Mătrăguna de Niccolo Macchiavelli, regia: Ion Lascăr – 1966
Ioniţă tânăr - Căruţa cu paiaţe de Mircea Ştefănescu, regia: Nicolae Alexandru Toscani – 1966
Flăcăul – Pantofiorul de aur de Emil Liţu, regia: Radu Miron – 1967
Chirica – Stan Păţitul de Ion Creangă, regia: Gheorghe Jora – 1967
George – Constelaţia ursului de Ştefan Oprea, regia: Eugen Traian Borduşanu – 1968
Cosmo - Viaţa lui Galilei de Bertold Brecht, regia: Fritz Bennewitz – 1968
Nică – Săgetătorul de Ion Omescu, regia: Sorana Coroamă-Stanca – 1968
Luftig - Lumpacius Vagabondus de Johann Nepomuk Nestroy, regia: Virgil Raiciu, Mauriciu Sekler – 1969
Ofiţer – Războiul vesel de Carlo Goldoni, regia: Anca Ovanez - Doroşenco – 1969
Ionică – Catiheţii de la Humuleşti de I.I. Mironescu, regia: Dan Alexandrescu – 1970
Nic, Flăcăul – Duet de Andi Andrieş, regia: Victor Tudor Popa - 1971
Beralde, Dl. Purgon - Bolnavul închipuit de Molière, regia: Cătălina Buzoianu – 1971
Sfetnicul – Fata din dafin de Dan Tărchilă, regia: George Macovei – 1972
Poetul, Un bonjurist – Iaşii în carnaval de Vasile Alecsandri, regia: Cătălina Buzoianu – 1972
Centurio - La Celestina de Fernando de Rojas, regia: Cătălina Buzoianu – 1972
Luchian – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta – 1973
Dumitraş – Opinia publică de Aurel Baranga, regia: Crin Teodorescu – 1973
Nicoară, Cioplitorul, Prologul – Petru Rareş de Horia Lovinescu, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1973
Autolycus – Poveste de iarnă de William Shakespeare, regia: Cătălina Buzoianu – 1974
Sfetnicul - Domniţa Lacrimă Furată de Dan Tărchilă, regia: George Macovei – 1974
Pepelea – Arvinte şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Virgil Raiciu – 1974
Şoferul – Într-o singură seară de Iosif Neghiu, regia: Cătălina Buzoianu – 1974
Gheorghe – Noaptea de Mircea Radu Iacoban, regia: Sorana Coroamă – 1975
Vasca - Vânătoarea regală a soarelui de Peter Schaffer, regia: Letiţia Popa – 1975
Covielle - Burghezul gentilom de Molière, regia: Virgil Tănase –1975
Ionescu – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Anca Ovanez-Doroşenco – 1975
Ciprian - Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Brandy Barasch – 1976
Choran - Căderea păsării de seară de Ştefan Oprea, regia: Cristian Hadji-Culea – 1976
Dirlic – Dănilă Prepeleac de Constantin Paiu (după Ion Creangă), regia: George Macovei – 1976
Locotenentul – Quod de Nelu Ionescu, regia: Călin Florian – 1977
Tolea Jarikov – Prima de Alexandr Ghelman, regia: Brandy Barasch – 1977
Iorgu - Iorgu de la Sadagura de Vasile Alecsandri, regia: Virgil Raiciu – 1977
Sache Dumitrescu - Jocul ielelor de Camil Petrescu, regia: Tudor Florian – 1977
Chelnerul - A fi sau a nu fi ... rudă de Emil Braghinski şi Eldar Reazanov, regia: Călin Florian - 1978
Iordache – Aceşti nebuni făţarnici de Teodor Mazilu, regia: Cristian Hadji-Culea – 1978
Sandu - Goana de Paul Ioachim, regia: Viorel Branea – 1978
Candidatul II, Grenadierul - Căpitanul din Kopenick de Carl Zuckmayer, regia: Cristian Hadji-Culea – 1979
Crainicul, Corul – Antigona de Sofocle, regia: Tudor Florian – 1979
Lică – Cuibul de Tudor Popescu, regia: Mihai Lungianu – 1979
Jackie – Pădurea împietrită de Robert Emmet Sherwood, regia: Călin Florian – 1979
Andu – Cum s-a făcut de-a rămas Catinca fată bătrână de Nelu Ionescu, regia: Eugen Todoran – 1979
Mişa - Copiii soarelui de Maxim Gorki, regia: Sorina Mirea – 1980
Un om cu ochelari, Un om cu toba – Păsările tinereţii noastre de Ion Druţă, regia: Sorina Mirea – 1980
Christy – Kathleen de Michael Sayers, regia: Călin Florian – 1980
Alexandru Coscumere – Operaţiunea “Sana” de Ioan Chelaru, regia: Magda Bordeianu – 1980
Carol - Ciocârlia de Jean Anouilh, regia: Dan Nasta – 1981
Tocilă – Cum vă place de William Shakespeare, regia: Nicoleta Toia – 1982
Costică – Hoţul de vulturi de Dumitru Radu Popescu, regia: Călin Florian - 1982
Muhsin – Vine inspectorul de Mircea Alexandrescu, regia: Saul Taişler – 1982
Jacques – Jacques fatalistul de Denis Diderot, regia: Dan Nasta - 1982
Timofte - Drumuri şi răscruci de Paul Everac, regia: Călin Florian – 1982
Olaru – Puterea şi adevărul de Titus Popovici, regia: Nicoleta Toia – 1983
Fantezistul - Faţă în faţă cu teatrul după Ion Sava, regia: Mirel Ilieşiu – 1983
Ionescu, Gazetarul, Avocatul – Premieră la Union după I. L. Caragiale, regia: Marina Emandi-Tiron - 1983
Xia Jun – Pentru ce am murit de Xie Min, regia: Călin Florian – 1983
Grigore - Rugăciune pentru un disc-jokey de Dumitru Radu Popescu, regia: Dan Stoica – 1984
Luchian – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta – 1984
Gheorghiţă – Ochiul babei de George Vasilescu, regia: George Macovei – 1984
Şoferul – Mandat de neuitare de Cicerone Sbanţu, regia: Nicoleta Toia – 1984
Varlam - Omul cu mârţoaga de Gheorghe Ciprian, regia: Dan Stoica – 1985
Agentul de poliţie – Insula de Mihail Sebastian, regia: Dan Stoica – 1985
Xenios – Arma secretă a lui Arhimede de Dumitru Solomon, regia: Dragoş Golgoţiu – 1986
Şoldan Viteazul – Cânticele comice de Vasile Alecsandri, regia: Nicoleta Toia – 1986
Jurubiţă – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Cristina Ioviţă – 1986
Pişlică - ... Escu de Tudor Muşatescu, regia: Nicoleta Toia – 1986
Ianache – Gaiţele de Alexandru Kiriţescu, regia: Nicoleta Toia – 1987
Laurenţiu Ciolac – Cursa de Viena de Rodica Ojog-Braşoveanu, regia: Saul Taişler – 1987
Iaccoppo – Săptămâna patimilor de Paul Anghel, regia: Dan Stoica – 1987
Ricu Cocoşatu – Descoperirea familiei de Ion Brad, regia: Nicoleta Toia – 1987
Kosâh Dmitri Nikitici – Ivanov de A. P. Cehov, regia: Ovidiu Lazăr – 1988
Şeful gării – Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia: Nicoleta Toia – 1988
Luka – Ursul de A. P. Cehov, regia: Ion Lascăr – 1988
Arlechin – Jocul dragostei şi-al întâmplării de Marivaux, regia: Ovidiu Lazăr – 1989
Tufaru – Cartea lui Ioviţă de Paul Everac, regia: Dan Alecsandrescu – 1989
Comandantul – Poliţia de Slawomir Mrozek, regia: Cristian Hadji-Culea – 1990
Chiriţa – Chiriţa în balon şi Chiriţa în Iaşi de Vasile Alecsandri, regia: Ovidiu Lazăr – 1990
La Flèche – Avarul de Molière, regia: Dan Alecsandrescu – 1990
Nicollo - Angajare de clovn de Matei Vişniec, regia: Nicolae Scarlat – 1991
Doctorul Rank – O casă de păpuşi de Henrik Ibsen, regia: Ovidiu Lazăr – 1991
Preşedintele – Nebuna din Chaillot de Jean Giraudoux, regia: Irina Popescu Boieru – 1991
Strepsiade – Norii de Aristofan, regia: Ovidiu Lazăr – 1992
Domenico Soriano – Filomena Marturano de Eduardo de Filippo, regia: Eugen Mercus – 1992
Bătrânul, Paznicul – Socrate de Dumitru Solomon, regia: Nicolae Scarlat – 1992
Ilia Afanasievici Samraev – Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Irina Popescu Boieru – 1992
Ecsin – Culoarul cu şoareci de Nicolae Breban, regia: Ovidiu Lazăr – 1993
Lepyrios – Adunarea femeilor de Aristofan, regia: Alexandru Dabija – 1993
Kalabuşkin – Sinucigaşul de N. Erdman, regia: Mircea Marin – 1993
Regele – Bertoldo la curte de Massimo Dursi, regia: Irina Popescu Boieru – 1994
Felix – Exerciţiu pentru soţ şi soţie de Martin Walser, regia: Mihai Lungeanu – 1994
Guros – Viaţa şi pătimirile lui Ovidiu Publius Naso de Paul Miron, regia: Ovidiu Lazăr – 1994
Paznicul – Dresoarea de fantome de Ion Băieşu, regia: Irina Popescu Boieru – 1994
Guvernatorul – Suflete moarte de Bulgakov după Nikolai Vasilievici Gogol, regia: Alexandru Dabija – 1994
Lăcustă Vodă – Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Mihai Lungeanu – 1994
Sempronius – Timon din Atena de William Shakespeare, regia: Irina Popescu Boieru – 1995
Alexandre – Iarba amăgirilor de Jean Variot, regia: Teodor Corban – 1995
Căpitanul – Woyzeck de Georg Büchner, regia: Ovidiu Lazăr – 1995
Incoruptibilul Coupilleau de Fontenay – Robespierre şi regele de Dumitru Radu Popescu, regia: Ovidiu Lazăr – 1995
Stamil – Tango de Slawomir Mrozeck, regia: Ion Sapdaru – 1996
Orbul – Jar de munte de Peter Turrini, rega: Dan Stoica – 1996
Jean-Jacques Bouton – Cabala bigoţilor de Mihail Bulgakov, regia: Horea Popescu – 1996
Şoldan Viteazul – Cânticele comice de Vasile Alecsandri, regia: Irina Popescu Boieru – 1996
Crăcănel – D’ale carnavalului de I. L. Caragiale, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1997
Parsifal – Dona Juana de Anca Vizdei, regia: Ovidiu Lazăr – 1997
H. C. Curry – Omul care aduce ploaie de Richard Nash, regia: Irina Popescu Boieru – 1997
Actorul – Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia: Cristian Hadji-Culea – 1997
Unchiul Vasa – Doamna ministru de Branislav Nuşici, regia: Horea Popescu – 1998
Profesorul – Alarma de Olga Delia Mateescu, regia: Silvia Ionescu – 1998
Jupân Toni – Gâlcevile din Chioggia de Carlo Goldoni, regia: Alexandru Dabija – 1999
Ivan Petrovici – Gândirea de Leonid Andreev, regia: Vlad Massaci – 1999
Tâmplarul Engstrand – Strigoii de Henrik Ibsen, regia: Ovidiu Lazăr – 1999
Grasul – Cine-ajunge sus la fix de Dumitru Solomon, regia: Nikolov Perveli Vili – 1999
Kostas – Cele patru picioare ale mesei de Iacovos Kambanelis, regia: Ovidiu Lazăr – 1999
Moderator – Pelicanul după August Strindberg, regia: Dan Vasile – 2000
Knurov – Fata fără zestre de Aleksandr Nikolaevici Ostrovski, regia: Nikolov Perveli Vili – 2000
Pişcik – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Alexander Hausvater – 2000
Gaetano – Mizerie şi nobleţe de Eduardo Scarpetta, regia: Irina Popescu Boieru – 2001
Cioplitorul de cruci – Omul din cerc de Cristina Tamaş, regia: Ovidiu Lazăr – 2001
Sganarel – Căsătorie cu de-a sila după Molière, regia: Cezar Ghioca – 2001
Trahanache – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Virgil Tănase – 2001
Anatol Bacinschi – Hai, Vasile, să-l cărăm la crematoriu pe nenorocitul ăsta ! de Cătălin Mihuleac, regia: Ovidiu Lazăr – 2002
Bufonul – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Beatrice Rancea – 2003
Bruyn – Plăcutele istorii de dragoste şi moarte de Honoré de Balzac, regia: Virgil Tănase – 2003
Varlaam – Magul de Paul Miron, regia: Ovidiu Lazăr – 2003
Jacques bunicul – Jacques sau supunerea. Viitorul e în ouă de Eugen Ionesco, regia: Moshe Yassur – 2003
Ştefan cel Mare – Apus de soare după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Eugen Todoran – 2004
Luigi D’Alema – Viaţă furată de Kostas Asimakopoulos, regia: Ovidiu Lazăr – 2004
Recital de versuri – Bolnav de noapte-i bietul arlechin – 2004
Necunoscutul – Trecutul zilei de mâine de Aurel Andrei, regia: Irina Popescu Boieru – 2005
Her Trumpeter-Strale – Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia: Cristian Ioan – 2005
Vizitatorul – Vizitatorul de Eric Emmanuel Schmitt, regia: Marius Oltean – 2005
Dr. Spivey – Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman, regia: Marius Oltean – 2006
Chiriţa, Paraponisitul, Clevetici, Sandu Napoilă, Gură Cască, Barbu Lăutaru – Chiriţa & Ceilalţi de Vasile Alecsandri, regia: Ovidiu Lazăr – 2007
Belvedonski – Baia de Vladimir Maiakovski, regia: Ovidiu Lazăr – 2007
Siward – Macbeth de William Shakespeare, regia: Mihai Măniuţiu – 2007
Diavolul – Iov şi salubrizarea de Călin Ciobotari, regia: Ovidiu Lazăr – 2008
Gheorghe Popescu 001 – Gheorghe Popescu de Constantin Popa, regia: Ovidiu Lazăr – 2009
Lumachi – Uriașii munților de Luigi Pirandello, regia: Silviu Purcărete – 2009
Niuhin, Tolkacioc – Oameni de nimic, colaj Cehov, regia, scenografia și spațiul sonor: Ovidiu Lazăr – 2009
Omul care vinde timp – Negustorul de timp de Matei Vișniec, regia: Ovidiu Lazăr - 2009
Odiseu – Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu – 2010
Dumnezeu – Dawn-Way (Oameni slabi de înger. Ghid de folosire) de Oleg Bogaev, regia: Radu Afrim – 2011
Pilet – Pană de automobil de Friedrich Durrenmatt, regia: Irina Popescu Boieru – 2011
Pastorul Padover - Focul (451° Fahrenheit) de Ray Bradbury, regia: Irina Popescu Boieru  - 2012

Tinereţe fără bătrâneţe şi teatru fără de moarte - Petru Ciubotaru, 50 de ani de teatru

Achille - Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete – 2013

Domnul Loyal - Tartuffe de Molière, regia Vlad Massaci, 2014

Zaharia Trahanache - O scrisoare pierdută de I.L. Caragiale, regia: Mircea Cornişteanu, 2015

Un client - Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia - Silviu Purcărete, 2016

Premii:
1971 - premiul de interpretare la Decada dramaturgiei originale cu rolul Nik din "Duet" de Andi Andrieş
1987 - premiul de interpretare pentru Iacoppo din "Săptămâna patimilor" de Paul Anghel
1992 - premiul de interpretare la Festivalul de Teatru de la Bacău pentru "După melci" de Ion Barbu
2002 - Ordinul naţional pentru merit în gradul de Cavaler

A avut numeroase turnee atât cu Teatrul Naţional Iaşi, cât şi cu trupa BON-TON, în Rusia, Polonia, Germania, Franţa.

Date fizice: 1,70 m, 72 kg, căprui


Motto: “Întreaga lume e o scenă” William Shakespeare


Petru CiubotaruPetru CiubotaruPetru CiubotaruPetru CiubotaruPetru Ciubotaru
Petru CiubotaruPetru CiubotaruPetru Ciubotaru

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • ImpactFM

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.