echipa

Petronela Grigorescu#1

Petronela Grigorescu

Data şi locul naşterii: 9 aprilie 1974, Iaşi

A absolvit Facultatea de Teatru a Universităţii de Arte „George Enescu” din Iaşi în 1997, la clasa prof. Cornelia Gheorghiu - Emil Coşeru.

A debutat pe scena Naţionalului ieşean în acelaşi an cu rolul Tillie din „Efectul razelor gamma asupra anemonelor”, fiind răsplătită cu Premiul Criticii pentru debut.

Roluri în Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” Iaşi:
Tillie – Efectul razelor gamma asupra anemonelor de Paul Zindel, regia: Irina Popescu Boieru, 1997
Fiica – Doamna ministru de Branislav Nuşici, regia: Horea Popescu, 1998
Discipolul rabinului – Teibele şi demonul ei de Isaac Bashevis Singer şi Eve Friedman, regia: Alexander Hausvater, 1998
Maşa – Gândirea de Leonid Andreev, regia: Vlad Massaci, 1999
Hermia – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Ion Sapdaru, 1998
Vrăjitoarea Pata Sola – Elisabeta I de Paul Foster, regia: Irina Popescu Boieru, 1999
Puştoaica – Roberto Zucco de Bernard Marie Koltes, regia: Alexander Hausvater, 1999
Servitoare-n casa lui Orgon – Tartuffe de Molière, regia: Petru Vutcărău, 2000
Ania – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Alexander Hausvater, 2000
Leul – Circul Matteo de Adrian Lustig, regia: Dan Vasile, 2001
Adepta lui Mishima, Ispita, Hanako – Nō Cinci poveşti de dragoste de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater – 2002
Zina Prokofievna –  Inimă de câine (O istorie monstruoasă) după Mihail Bulgakov, regia: Ion Sapdaru, 2003
A doua gheişă, Mama, Prima odaliscă, Soţia-fantomă – Poarta miresmei după Marguerite Yourcenar, regia: Irina Popescu Boieru, 2003
Natalia Stepanovna – Despre efectul dăunător al nostalgiei după A. P. Cehov, regia: Ion Sapdaru, 2004
Ancuţa – Apus de soare după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Eugen Todoran, 2004
Rose – Dansează ... fetele Mundy după Brian Friel, regia: Ada Lupu, 2004
Salomeea – Salomeea de Oscar Wilde, regia: Alexander Hausvater, 2004
Camelia – Trecutul zilei de mâine de Aurel Andrei, regia: Irina Popescu Boieru, 2005
Clarice – Slugă la doi stăpâni de Carlo Goldoni, regia: Nikolov Perveli Vili, 2005
O precupeaţă – Peţitoarele după A. Tzagareli, regia: Ion Sapdaru, 2006
Isabella – Dragoste la Veneţia (scenariu de commedia dell’arte în regie colectivă), 2006
Ikuko – Arborele tropicelor de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater, 2006
Celestina Del Sol – Tectonica norilor de Jose Rivera, regia: Cezar Ghioca, 2007
O oarbă, Mama lui Hans, Profesoara – Nevasta lui Hans de Ion Sapdaru, după Nichita Danilov, regia: Ion Sapdaru, 2008
Bad Bed Stories Poveşti de noapte bună pentru adulţi de Vladimir şi Oleg Presniakov, regia: Chris Simion, 2008
Păpuşa, Arătare - Uriașii munților de Luigi Pirandello, regia: Silviu Purcărete, 2009
Anna - Biedermann și incendiatorii, regia: Felix Alexa, 2009
Corul captivelor troiene - Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu, 2010
Veta - O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale, regia: Alexandru Dabija, 2010
Vecina - TV for Dummies - Un spectacol pentru 100 de telecomenzi, un text de Mona Bozdog şi Mihaela Michailov, regia: Ioana Păun, 2011
Glenna - Edmond de David Mamet, regia: Vlad Massaci, 2012

Marghioliţa - Iaşii în carnaval de Vasile Alecsandri, regia: Alexandru Dabija - 2012

Doamna Phelps - Focul (451° Fahrenheit) de Ray Bradbury, regia: Irina Popescu Boieru, 2012
Virginie - Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete, 2013

Rebezin, soţia - Golem, regia: Alexander Hausvater, 2013

Karen Weston-Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia: Claudiu Goga-2014

D.J. - Arborele nopţii de Truman Capote, regia: Irina Popescu-Boieru, 2014

Marceline - Colivia de Georges Feydeau, regia: Cristian Hadji-Culea, 2015

Primul cetăţean -Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt, regia: Claudiu Goga, 2015

Caca - Cabaretul cuvintelor de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Lazăr, 2015

Doamna Martin - Cântăreaţa cheală de Eugène Ionesco, regia: Radu-Alexandru Nica, 2015

D-na Stockmann - Un duşman al poporului, de Arthur Miller(adaptare după piesa lui Henrik Ibsen), regia: Claudiu Goga, 2016

Placida - Cafeneaua de Carlo Goldoni, regia: Silviu Purcărete, 2016

Femeia 2/Pașa Tătaru-„Seceta roșie” după „Cartea foametei” de Larisa Turea, regia-Petru Hadârcă, 2017


Roluri în producţii independente:
Eleva – Lecţia de Eugen Ionesco, regia: Antonela Cornici – 2002
Sfârşitul iubirii ? - one woman show realizat la Green Hours cu sprijinul Pro-Helvetia, Centrul de Cultură Arcuş.


Experienţă regizorală:
Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte după Petre Ispirescu (spectacol prezentat la Molieres, Valea Dordogne – Franţa) – 2003

Burse şi rezidenţe:
2006 stagiu de pregătire în commedia dell’arte, Veneţia – Italia (proiect Leonardo da Vinci)
2006 rezidenţă de artist la Centrul de Cultură Arcuş, finanţată de fundaţia Pro-Helvetia prin proiectul ArtistNest.


Distincţii:
Nominalizare UNITER 2011, secţiunea Cea mai buna actriţă în rol principal pentru rolul Veta din O noapte
furtunoasă de I. L. Caragiale, regia: Alexandru Dabija, scenografia: Dragoş Buhagiar

Festivaluri:
1996 Diskurs ’96, Giessen – Germania
1997 Festivalul de Teatru Nopţile Albe, St. Petersburg
1999, 2000 şi 2002 Festivalul Internaţional de Teatru, Sibiu (cu piesele Teibele şi demonul ei, Roberto Zucco, respectiv Livada de vişini)
2002 şi 2004 Festivalul Internaţional de Teatru Evreiesc “Avram Goldfaden”, Iaşi (cu piesele Teibele şi demonul ei, respectiv Salomeea)
2005 Keochang International Festival of Theatre, Seul – Coreea de Sud

Date fizice: 1, 65 m, 58 kg, ochi căprui.


Petronela GrigorescuPetronela GrigorescuPetronela GrigorescuPetronela GrigorescuPetronela Grigorescu
Petronela GrigorescuPetronela GrigorescuPetronela GrigorescuPetronela GrigorescuPetronela Grigorescu
Petronela GrigorescuPetronela GrigorescuPetronela Grigorescu

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • ImpactFM

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.