echipa

Irina Popescu Boieru#1

Irina Popescu Boieru

 

  

IRINA POPESCU-BOIERU

- n. 16 ianuarie 1963 Bucuresti

- studii: Institutul de Arta Teatrala si Cinematografica "I. L. Caragiale" Bucuresti, specializarea regie de teatru, clasa regizorului Valeriu Moisescu

 - anul absolvirii: 1989; examen de licenta: spectacolul Sase personaje in cautarea unui autor de Luigi Pirandello, la Teatrul National Iasi, mai 1989 

Spectacole realizate:

- Casa Bernardei Alba de F. G. Lorca, trei viziuni diferite, la Teatrul National Iasi ( 1990), Teatrul de Stat Oradea  ( 1996), Teatrul V. I. Popa Barlad ( 2008) 

-2 X Mrozek ( Carol si In largul marii) de Slawomir Mrozek, Teatrul National Iasi, 1990

- Orfeu in infern de Tennessee Williams, Teatrul National Iasi , 1991

- Nebuna din Chaillot de Jean Giraudoux, Teatrul National Iasi , 1991

 - Regele Cerb de Carlo Gozzi, Teatrul Luceafarul Chisnau, 1991

 - Spectatorul condamnat la moarte de Matei Visniec, Teatrul National Iasi, 1992  

 - Pescarusul de A. P. Cehov, Teatrul National Iasi, 1992

 - Copacul cu Iluzii ( trei piese scurte apartinand primilor nostri dramaturgi) Teatrul National Bucuresti, 1992

 - Asta-seara se improvizeaza de Luigi Pirandello, Teatrul National Iasi, 1993

 - Bertoldo la Curte de Massimo Dursi, Teatrul National Iasi, 1994

 - Dresoarea de Fantome de Ion Baiesu, Teatrul National Iasi, 1994

 - Timon din Atena de W. Shakespeare, Teatrul National Iasi, 1995

 - Cereasca Atingere ( scenariu poetic original pe versurile lui Lucian Blaga), Teatrul National Iasi, 1995 

 - Pic-Nic pe campul de lupta de Fernando Arrabal, Teatrul National Iasi,

1995

 - Nu sunt Turnul Eiffel de Ecaterina Oproiu, Teatrul National Iasi, 1996    

 - Efectul razelor gamma asupra anemonelor de Paul Zindel, Teatrul National Iasi, 1997

 - Omul care aduce ploaie de Richard Nash, doua variante, la Teatrul National Iasi (1997) si Teatrul V. I. Popa Barlad ( 2000)

 - Islicul si Jobenul ( Canticele Comice) de Vasile Alecsandri, Teatrul National Iasi 1997

- Eu cand vreau sa fluier fluier de Andreea Valean, Teatrul National Iasi, 1998

- Neintelegerea de Albert Camus, Teatrul National Iasi, 1998

 - Dom Juan de Moliere, Teatrul National Iasi, 1998

 - Elisabeta I de Paul Foster, Teatrul National Iasi, 1999

 - Cameristele de Jean Genet, Teatrul National Iasi, 2000

 - Livada de visini de A. P. Cehov, Teatrul V. I. Popa, 2000

 - Mizerie si Noblete de Eduardo Scarpetta, Teatrul National Iasi, 2001

 - Noaptea Iguanei de Tennessee Williams, Teatrul V. I. Popa Barlad, 2001

 - Flecarelile Femeilor de Carlo Goldoni, Teatrul V. I Popa Barlad, 2001

 - Maestrul Cantaret de Frank Wedekind, Teatrul National Iasi, 2002

 - Ondine de Jean Giraudoux, Teatrul National Tg.-Mures, 2002      

 - Ivona Principesa Burgundiei de W. Gombrowicz, Teatrul V. I Popa Barlad, 2003

 - Poarta Miresmei, adaptare originala dupa Povestiri Orientale de Marguerite Yourcenar, Teatrul National Iasi, 2003

 - Pelicanul de August Strindberg, Teatrul V. I. Popa Barlad, 2004

 - Talharul de Karel Capek, Teatrul V. I. Popa Barlad, 2005

 - Trecutul zilei de maine de Aurel Andrei, Teatrul National Iasi , 2005

 - Ciuta de Victor Ion Popa, Teatrul V. I Popa Barlad, 2005

 - Sfarsitul lumii se amana de Stefan Mitroi, Teatrul National Iasi, 2006

 - Bolnavul Inchipuit de Moliere, Teatrul V. I. Popa Barlad, 2006

 - Magazinul cu jucarii de Al. T. Popescu, Teatrul V. I. Popa Barlad, 2006  

 - Scara Pisicii de Katalin Thuroczi, doua variante, Teatrul National Iasi   (2007) si Teatrul National Bucuresti ( 2010)

 - Harold si Maude de Colin Higgins, Teatrul National Iasi, 2007

 - Jocul Dragostei si al Intamplarii de Marivaux, Teatrul V. I. Popa Barlad, 2007

 - Fata Cinstita de Carlo Goldoni, Teatrul V. I. Popa Barlad, 2007

 - Ultima dragoste a lui Don Juan de Tudor Popescu, Teatrul V. I. Popa Barlad, 2007

- Orchestra de Jean Anouilh, Teatrul National Iasi, 2008

- Domnisoara Iulia de August Strindberg, Universitatea de Arte "George Enescu " Iasi, 2008

 - Agnes Aleasa Domnului de John Pilmaier , Universitatea de Arte "George Enescu " Iasi, 2008

 - Arma secreta a lui Arhimede de Dumitru Solomon , Teatrul V. I. Popa Barlad, 2009

 - Visul de D. R. Popescu, Teatrul National Iasi, 2009

 - Lada  de Ion Sava, Teatrul V. I. Popa Barlad, 2009

 - Fluturii sunt liberi de Leonard Gershe, Teatrul National Iasi, 2010

 - Pana de automobil ( adaptare originala dupa nuvela cu acelasi nume) de Fr. Durenmatt, Teatrul National Iasi, 2011

 - Focul ( adaptare originala dupa romanul 451* Fahrenheit) de Ray Bradbury, Teatrul national Iasi, 2012

 -Cum am devenit stupid (după Martin Page), Teatrul Naţional Iaşi-2014 

Arborele nopţii de Truman Capote, 2014

- Joc de pisici de Örkény István, 2016

- Moartea unui artist de Horia Lovinescu, 2017

PREMII

 - Premiul al II-lea si Premiul Special al Juriului la Festivalul Crecurilor Stiintifice Studentesti, sectiunea Teatru, Tg.-Mures 1988, pentru lucrarea Actualitatea lui Teodor Mazilu

- Premiul UNITER pentru debut, 1990 ( Sase personaje in cautarea unui autor)

- Marele Premiu al Festivalului National "Lucian Blaga", 1995 ( Cereasca Atingere)

 - Premiul pentru cel mai bun spectacol la Festivalul Ion Baiesu, Buzau, 1996  (Dresoarea de fantome)

 - Premiul Publicului la festivalul TOPFEST, Tg.- Mures, 2004 ( Poarta Miresmei) 

 - Meritul Cultural Clasa I in grad de Cavaler  

De asemenea in spectacolele sale s-au evidentiat si au fost premiati de-a lungul timpului:

          Rodica Arghir ( premiul UNITER 1990 pentru scenografia la Sase personaje in cautarea unui autor)

          Florin Mircea ( premiul pentru cel mai bun actor la Saptamana Teatrului Scurt, Oradea, 1991, rolul Naufragiatul Mare din spectacolul  2 X Mrozek ) si Premiul de interpretare masculina la Festivalul de Dramaturgie Romaneasca, Timisoara, 1996, rolul Judecatorul din spectacolul Spectatorul condamnat la moarte)

          Pusa Darie ( premiul pentru cea mai buna interpretare a unui rol episodic feminin la Festivalul de Dramaturgie Romneasca, Timisoara, 1996, rolul Dna. Gudrun din spectacolul Spectatorul condamnat la moarte)

          Ion Sapdaru ( premiul pentru cea mai buna interpretare a unui rol masculin episodic la Festivalul de Dramaturgie Romaneasca, Timisoara, 1996, rolul Omul care rupe bilete din spectacolul Spectatorul condamnat la  moarte)           

          Mihaela Arsenescu-Werner ( Premiul Criticii pentru cea mai buna actrita 1997, pentru rolul Beatrice din spectacolul Efectul razelor gamma asupra anemonelor)

          Petronela Grigorescu ( Premiul Criticii pentru Debut, 1997, pentru rolul Tillie din spectacolul Efectul razelor gamma asupa anemonelor)

 

 

 

 

 

PARTICIPARI  LA  FESTIVALURI      

-         Festivalul National de Teatru, Bucuresti:

Nebuna din Chaillot – 1991

Dresoarea de Fantome – 1994

-         Gala Teatrelor Nationale, Cluj:

Sase personaje in cautarea unui autor – 1989

Nu sunt Turnul Eiffel – 1997

-         Saptamana Teatrului Scurt, Oradea

2 X Mrozek – 1991

Spectatorul condamnat la moarte – 1992 ( nominalizare pentru Marele Premiu al Orasului Oradea)

-Festivalul International de Teatru de la Rimavska-Sobota, Slovacia, 1992

-         Festivalul de Teatru-Atelier, Sf.-Gheorghe

-         Festivalul Dramaturgiei Romanesti, Timisoara, 1996

Spectatorul condamnat la moarte

-          Festivalul Teatrului pentru Tineret, Piatra-Neamt, 1994

Bertoldo la Curte

-         Festivalul National “Lucian Blaga”, Sebes-Alba, 1995

-         Festivalul “Lucian Blaga” Bucuresti, 1995

-         Festivalul “Mihail Sebastian” Braila, 1995

Cereasca Atingere

-         Festivalul “Ion Baiesu” Buzau, 1996

Dresoarea de Fantome

-         Festivalul “Vasile Alecsandri” Chisinau, 1996

   Islicul si Jobenul

-         Festivalul GATA, Bucuresti, 1997

-         Festivalul de Dramaturgie Contemporana, Brasov, 1997

Efectul razelor gamma asupra anemonelor

-         DRAMAFEST, Tg.-Mures, 1998

Eu cand vreau sa fluier fluier

-         ALTFEST, Iasi, 1997

Dresoarea de Fantome

-         Festivalul “Don Juan” Iasi, 1998

Dom Juan

-         Festivalul Umorului, Vaslui, 2000

-         Festivalul Arta Comediei, Galati, 2000

Elisabeta I

-         TOPFEST, Tg.-Mures, 2004

Poarta Miresmei

Ivona Principesa Burgundiei

    

ALTE  ACTIVITATI

- In perioada 1985-1990 colaborator al revistei CINEMA, cronica de film 

- intre anii 1990-1992, 1994-1995 si 2006-2008 cadru didactic asociat la Universitatea de Arte “George Enescu “ Iasi

 - intre anii 1990-1995 si 2000-2009, coordinator al trupei universitare de teatru francofon Pluriel, cu care a realizat spectacolele  Le dresseur de phantomes  de Ion Baiesu, La boite de Pandore de Lessage si D’Orneval, Jeunesse sans vieillesse  de Eduard Covali, Qu’allons nous faire sans Willy? de Georges Astalos, L’Orchestre de Jean Anouilh, Le Malantendue de Albert Camus, La Petite Sirene  de M. Yourcenar ( Marele Premiu al Festivalului La Brocante, Craiova, 2004), Le Petit Prince dupa A. de Saint-Exupery, Arianne et Barbe-Bleue de M. Maeterlinck , Le Coeur a Gaz de Tristan Tzara, La femme comme un champ de bataille de M. Visniec, participand la mai multe festivaluri de profil, desfasurate la Avignon  Rennes , Lyon, Besancon , Paris , Craiova, Suceava, Timisoara, precum si la mai multe turnee internationale ( Dijon, Urbino, Wilnius, Glasgow )

- a obtinut titlul de Doctor in Artele Spectacolului Teatral cu lucrarea Explorari ale Fantasticului in Arta Teatrala Romaneasca  

    

 

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • ImpactFM

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.