echipa

Emil Coşeru#1

Emil Coşeru

 

societar Teatrul Naţional Iaşi

 

Data şi locul naşterii: 23 noiembrie 1947, Tecuci, jud. Galaţi

A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică în 1969 la clasa prof. Moni Ghelerter - Zoe Anghel Stanca, susţinând examenul de licenţă cu rolul Don Quijote din piesa cu acelaşi titlu de Yves Jamiaque.

 

Rol de debut: Treplev din Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Cătălina Buzoianu – 1969

 

Roluri în teatru:

Treplev – Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Cătălina Buzoianu – 1969

Faustino – Războiul vesel de Carlo Goldoni, regia: Anca Ovanez - Doroşenco – 1969

Paleologul Stamate – Chiajna de Ion Luca, regia: Dan Alexandrescu – 1970

Matei – Buna noapte nechemată de Alexandru Popescu, regia: Anca Ovanez - Doroşenco – 1972

Calisto – La Celestina de Fernando de Rojas, regia: Cătălina Buzoianu – 1972

Ioniţă – Petru Rareş de Horia Lovinescu, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1973

Costache Rolla – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta – 1973

Vasile – Sâmbătă la veritas de Mircea Radu Iacoban, regia: Mircea Radu Iacoban şi Saul Taişler – 1974

Ofiţerul – Poveste de iarnă de William Shakespeare, regia: Cătălina Buzoianu – 1974

Petre – Într-o singură seară de Iosif Neghiu, regia: Cătălina Buzoianu – 1974

Chiţimia II – Chiţimia de Ion Băieşu, regia: Anca Ovanez-Doroşenco – 1975 

Don Juan – Don Juan de Max Frisch, regia: Anca Ovanez-Doroşenco – 1975

Ucenicul – Burghezul gentilom de Molière, regia: Virgil Tănase –1975

Atahuallpa – Vânătoarea regală a soarelui de Peter Schaffer, regia: Letiţia Popa – 1975

Şambelanul – Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Brandy Barasch – 1976

Jupiter – Amfitrion de Peter Hacks, regia: Călin Florian – 1976

Teofil – Camera de alături de Paul Everac, regia: Călin Florian - 1977

Artur – Tango de Slawomir Mrozek, regia: Cristian Hadji-Culea – 1978

Iaşa – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Valeriu Moisescu – 1978

Locotenentul – Căpitanul din Kopenick de Carl Zuckmayer, regia: Cristian Hadji-Culea – 1979

Hemon – Antigona de Sofocle, regia: Tudor Florian - 1979

Răducu – Cuibul de Tudor Popescu, regia: Mihai Lungianu – 1979

Mihai – Cum s-a făcut de-a rămas Catinca fată bătrână de Nelu Ionescu, regia: Eugen Todoran – 1979

Cain – Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşă (Cain şi Abel) de Horia Lovinescu, regia: Nicoleta Toia – 1980

Un tânăr ţigan – Păsările tinereţii noastre de Ion Druţă, regia: Sorina Mirea – 1980

Aengus – Kathleen de Michael Sayers, regia: Călin Florian – 1980

Jitnicerul Stavăr – Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Nicoleta Toia – 1980

Marchizul de Posa – Don Carlos de Friedrich Schiller, regia: Dan Nasta – 1980

Silvius – Cum vă place de William Shakespeare, regia: Nicoleta Toia - 1982

Marchizul – Jacques fatalistul de Denis Diderot, regia: Dan Nasta - 1982

Fred – Bătrânul de Hortensia Papadat-Bengescu, regia: Nicoleta Toia – 1983

Bălcescu – Marea Unire de Mircea Filip, regia: Dan Nasta - 1983

Ştefan – Rugăciune pentru un disc-jokey de Dumitru Radu Popescu, regia: Dan Stoica – 1984

Negri – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta – 1984

El – Paznicul de la depozitul de nisip de Dumitru Radu Popescu, regia: Dan Stoica – 1984

George Dillon – Epitaf pentru George Dillon de John Osborne, regia: Nicoleta Toia – 1985

Cain – Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşă de Horia Lovinescu, regia: Nicoleta Toia – 1985

Marcellus – Arma secretă a lui Arhimede de Dumitru Solomon, regia: Dragoş Golgoţiu – 1986

Theseu – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Cristina Ioviţă – 1986

Nae Ipingescu – O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale, regia: Ovidiu Lazăr – 1986

Val Iacobescu – Cursa de Viena de Rodica Ojog-Braşoveanu, regia: Saul Taişler – 1987

Kesarion – Săptămâna patimilor de Paul Anghel, regia: Dan Stoica – 1987

Băiatul – Dona Rosita de Federico Garcia Lorca, regia: Anca  Ovanez-Doroşenco – 1988

Borkin – Ivanov de A. P. Cehov, regia: Ovidiu Lazăr – 1988

Grig – Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia: Nicoleta Toia – 1988

Mario – Jocul dragostei şi-al întâmplării de Marivaux, regia: Ovidiu Lazăr – 1989

El – Poftă de cireşe de Agnieszka Osiecka, regia: Ovidiu Lazăr – 1989

Ioviţă – Cartea lui Ioviţă de Paul Everac, regia: Dan Alecsandrescu – 1989

50 – Scadenţa de Elias Canetti, regia: Ovidiu Lazăr – 1989

Jerry – Trădarea de Harold Pinter, regia: Nicoleta Toia – 1990

David Cutrere – Orfeu în Infern de Tennessee Williams, regia: Irina Popescu Boieru – 1991

Părintele Leperec – Robespierre de George Astaloş, regia: Eugen Todoran – 1991

Val – Regulamentul de bloc de Constantin Popa, regia: Dan Nasta – 1991

Corifeul – Norii de Aristofan, regia: Ovidiu Lazăr – 1992

Avocatul acuzării – Spectatorul condamnat la moarte de Matei Vişniec, regia: Irina Popescu Boieru – 1992

Alcibiade – Socrate de Dumitru Solomon, regia: Nicolae Scarlat – 1992

Trigorin – Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Irina Popescu Boieru – 1992

Generalul – Culoarul cu şoareci de Nicolae Breban, regia: Ovidiu Lazăr – 1993

Actorul principal – Astă seară se improvizează de Luigi Pirandello, regia: Irina Popescu Boieru – 1993

Capitano Spaventa – Bertoldo la curte de Massimo Dursi, regia: Irina Popescu Boieru – 1994

Oedip – Oedip Rege - Oedip la Colonos de Sofocle, regia: Mircea Marosin – 1994

Crivăţul – Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Mihai Lungeanu – 1994

Timon – Timon din Atena de William Shakespeare, regia: Irina Popescu Boieru – 1995

Ludovic cel Mare – Cabala bigoţilor de Mihail Bulgakov, regia: Horea Popescu – 1995

Sandu – Cinel-cinel de Vasile Alecsandri, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1996

Siegfried – Dona Juana de Anca Visdei, regia: Ovidiu Lazăr – 1997

John – Lautrec la Santan de Mario Moretti, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1997

Starbuck – Omul care aduce ploaie de Richard Mash, regia: Irina Popescu Boieru – 1997

Baronul – Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia: Cristian Hadji-Culea – 1997

Vladimir – Aşteptândul pe Godot de Samuel Beckett, regia: Nikolov Perveli Vili – 1998

Don Juan – Don Juan de Molière, regia: Irina Popescu Boieru – 1998

Pacientul vorbăreţ – Alarma de Olga Delia Mateescu, regia: Silvia Ionescu – 1998

Lord Burghley, Lazarus Tucker – Elisabeta I de Paul Foster, regia: Irina Popescu Boieru – 1999

Lunganul – Cine-ajunge sus la fix de Dumitru Solomon, regia: Nikolov Perveli Vili – 1999

Tatăl – Roberto Zucco de Bernard Marie Koltes, regia: Alexander Hausvater – 1999

Firs – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Alexander Hausvater – 2000

Ottavio – Mizerie şi nobleţe de Eduardo Scarpetta, regia: Irina Popescu Boieru – 2001

Matei – Omul din cerc de Cristina Tamaş, regia: Ovidiu Lazăr – 2001

Gordini – Circul Matteo de Adrian Lustig, regia: Dan Vasile – 2001

Pancratius – Căsătorie cu de-a sila de Molière, regia: Cezar Ghioca – 2001

Cetăţeanul turmentat – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Virgil Tănase – 2001

Prof. Duhring – Maestrul cântăreţ de Frank Wedekind, regia: Irina Popescu Boieru – 2002

Iwakiki, Hikaru, Adeptul lui Mishima – Nō Cinci poveşti de dragoste de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater – 2002

Sir Toby – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Beatrice Rancea – 2003

Regele – Plăcutele istorii de dragoste şi moarte de Honoré de Balzac, regia: Virgil Tănase – 2003

Balac – Magul de Paul Miron, regia: Ovidiu Lazăr – 2003

Un domn –  Inimă de câine (O istorie monstruoasă) după Mihail Bulgakov, regia: Ion Sapdaru – 2003

Smirnov – Despre efectul dăunător al nostalgiei după A. P. Cehov, regia: Ion Sapdaru – 2004

Hatmanul Arbore – Apus de soare după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Eugen Todoran – 2004

Jack – Dansează ... fetele Mundy după Brian Friel, regia: Ada Lupu – 2004

Irod Antipa – Salomeea de Oscar Wilde, regia: Alexander Hausvater – 2004

Her von Eberkopf, Begriffenfeldt – Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia: Cristian Ioan – 2005

Pantalone – Slugă la doi stăpâni de Carlo Goldoni, regia: Nikolov Perveli Vili – 2005

Brambazzi – Peţitoarele după A. Tzagareli, regia: Ion Sapdaru – 2006

Coviello – Dragoste la Veneţia (scenariu de commedia dell’arte în regie colectivă) – 2006

Şeful Bromden – Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman, regia: Marius Oltean – 2006

Keisaburo – Arborele tropicelor de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater – 2006

Macduff – Macbeth de William Shakespeare, regia: Mihai Măniuţiu – 2007

Hans cel Mare, Un străin – Nevasta lui Hans de Ion Sapdaru, după Nichita Danilov, regia: Ion Sapdaru – 2008 

Gheorghe Popescu 003 - Gheorghe Popescu de Constantin Popa, regia: Ovidiu Lazăr - 2009

Polonius - Uciderea lui Gonzago de Nedialko Iordanov, regia: Andro Enukidze - 2009

Zeno - Cu soarele pe piept de Nora Vasilescu, regia: Ion Mircioagă - 2010

Polymestor - Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu - 2010

Judecătorul, Al treilea negustor - Falstaff Show (cu scene din Henric al IV-lea, Henric al V-lea, Nevestele vesele din Windsor de William Shakespeare şi improvizaţii actoriceşti), regia: Ion Sapdaru - 2010  

Domnul bătrân - Rinocerii de Eugène Ionesco, regia: Claudiu Goga - 2011

Tom - Comedia dragostei şi-a urii, studiu de teatru-dans cu texte de William Shakespeare, regia: Ion Mircioagă - 2011

Oronte - Mizantropul de Molière, regia Gábor Tompa - 2011

Kummer - Pană de automobil de Friedrich Durrenmatt, regia: Irina Popescu Boieru - 2011

Profesorul Faber - Focul (451° Fahrenheit) de Ray Bradbury, regia: Irina Popescu Boieru - 2012

Clovn I - Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete - 2013

Abel Znorko-Variaţiuni enigmatice de Eric- Emmanuel Schmitt, regia: Liviu Manoliu - 2013

Rabinul, Maharalul - Golem, regia Alexander Hausvater-2013

Unchiul Joseph, Dr. Edgar - Cum am devenit stupid (după Martin Page), regia Irina Popescu Boieru-2014 

Beverly Weston-Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia Claudiu Goga-2014

Oreilly -Arborele nopţii de Truman Capote, regia Irina Popescu-Boieru, 2014

Valetul/Judecătorul -Vizita bătrânei doamne de Friedrich Dürrenmatt, regia: Claudiu Goga, 2015

Domnul M.V. - Cabaretul cuvintelor de Matei Vişniec, regia: Ovidiu Lazăr, 2015

Domnul Smith - Cântăreaţa cheală de Eugène Ionesco, regia Radu-Alexandru Nica, 2015

Cetăţean din oraş - Un duşman al poporului, de Arthur Miller(adaptare după piesa lui Henrik Ibsen), regia - Claudiu Goga, 2016

Tatăl: Măcelăria lui Iov de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim, 2017

Între 1973 –1977 joacă în cinci filme artistice de lung metraj şi are colaborări la Teatru TV.

În perioada 1990-1993 este director adjunct al Teatrului Naţional Iaşi.

Între 1982 şi 1984 este profesor şi regizor la Gubbio, Italia.

În 1990 a reînfiinţat şcoala ieşeană de teatru în cadrul Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi, unde în prezent este conferenţiar universitar doctor. Împreună cu studenţii a 3 promoţii, a realizat 15 spectacole. 

 

A luat numeroase premii la Festivaluri studenţeşti, dintre care:

Premiul oraşului Torino, Italia

Premiul Radio Iaşi

Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Primul rol, Iaşi – 1998

Premiul de interpretare feminină – Festivalul Primul rol, Iaşi – 1999

Premiul de interpretare masculină – Festivalul Primul rol, Iaşi – 2000

Premiul special al juriului – Festivalul Naţional Studenţesc, Bucureşti – 1999


Premii personale:

Premiul de interpretare masculină la Festivalul de teatru scurt, Oradea – 1987

Decorat cu Ordinul Naţional pentru Merit în gradul de Cavaler de Preşedinţia României – 2002

A efectuat turnee în Germania, Italia, Grecia, Rusia, Polonia, Ucraina, Coreea de Sud.

 

Date fizice: 1,85 m, 95 kg, ochi albaştri.

 

Emil CoşeruEmil CoşeruEmil CoşeruEmil CoşeruEmil Coşeru
Emil CoşeruEmil CoşeruEmil CoşeruEmil CoşeruEmil Coşeru
Emil CoşeruEmil CoşeruEmil CoşeruEmil Coşeru

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • ImpactFM

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.