echipa

Emil Coşeru#1

Emil Coşeru

 

 

societar Teatrul Naţional Iaşi

 

Data şi locul naşterii: 23 noiembrie 1947, Tecuci, jud. Galaţi

A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică în 1969 la clasa prof. Moni Ghelerter - Zoe Anghel Stanca, susţinând examenul de licenţă cu rolul Don Quijote din piesa cu acelaşi titlu de Yves Jamiaque.

 

Rol de debut: Treplev din Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Cătălina Buzoianu – 1969

 

Roluri în teatru:

Treplev – Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Cătălina Buzoianu – 1969

Faustino – Războiul vesel de Carlo Goldoni, regia: Anca Ovanez - Doroşenco – 1969

Paleologul Stamate – Chiajna de Ion Luca, regia: Dan Alexandrescu – 1970

Matei – Buna noapte nechemată de Alexandru Popescu, regia: Anca Ovanez - Doroşenco – 1972

Calisto – La Celestina de Fernando de Rojas, regia: Cătălina Buzoianu – 1972

Ioniţă – Petru Rareş de Horia Lovinescu, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1973

Costache Rolla – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta – 1973

Vasile – Sâmbătă la veritas de Mircea Radu Iacoban, regia: Mircea Radu Iacoban şi Saul Taişler – 1974

Ofiţerul – Poveste de iarnă de William Shakespeare, regia: Cătălina Buzoianu – 1974

Petre – Într-o singură seară de Iosif Neghiu, regia: Cătălina Buzoianu – 1974

Chiţimia II – Chiţimia de Ion Băieşu, regia: Anca Ovanez-Doroşenco – 1975 

Don Juan – Don Juan de Max Frisch, regia: Anca Ovanez-Doroşenco – 1975

Ucenicul – Burghezul gentilom de Molière, regia: Virgil Tănase –1975

Atahuallpa – Vânătoarea regală a soarelui de Peter Schaffer, regia: Letiţia Popa – 1975

Şambelanul – Ivona, principesa Burgundiei de Witold Gombrowicz, regia: Brandy Barasch – 1976

Jupiter – Amfitrion de Peter Hacks, regia: Călin Florian – 1976

Teofil – Camera de alături de Paul Everac, regia: Călin Florian - 1977

Artur – Tango de Slawomir Mrozek, regia: Cristian Hadji-Culea – 1978

Iaşa – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Valeriu Moisescu – 1978

Locotenentul – Căpitanul din Kopenick de Carl Zuckmayer, regia: Cristian Hadji-Culea – 1979

Hemon – Antigona de Sofocle, regia: Tudor Florian - 1979

Răducu – Cuibul de Tudor Popescu, regia: Mihai Lungianu – 1979

Mihai – Cum s-a făcut de-a rămas Catinca fată bătrână de Nelu Ionescu, regia: Eugen Todoran – 1979

Cain – Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşă (Cain şi Abel) de Horia Lovinescu, regia: Nicoleta Toia – 1980

Un tânăr ţigan – Păsările tinereţii noastre de Ion Druţă, regia: Sorina Mirea – 1980

Aengus – Kathleen de Michael Sayers, regia: Călin Florian – 1980

Jitnicerul Stavăr – Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Nicoleta Toia – 1980

Marchizul de Posa – Don Carlos de Friedrich Schiller, regia: Dan Nasta – 1980

Silvius – Cum vă place de William Shakespeare, regia: Nicoleta Toia - 1982

Marchizul – Jacques fatalistul de Denis Diderot, regia: Dan Nasta - 1982

Fred – Bătrânul de Hortensia Papadat-Bengescu, regia: Nicoleta Toia – 1983

Bălcescu – Marea Unire de Mircea Filip, regia: Dan Nasta - 1983

Ştefan – Rugăciune pentru un disc-jokey de Dumitru Radu Popescu, regia: Dan Stoica – 1984

Negri – Povestea Unirii de Tudor Şoimaru, regia: Dan Nasta – 1984

El – Paznicul de la depozitul de nisip de Dumitru Radu Popescu, regia: Dan Stoica – 1984

George Dillon – Epitaf pentru George Dillon de John Osborne, regia: Nicoleta Toia – 1985

Cain – Jocul vieţii şi al morţii în deşertul de cenuşă de Horia Lovinescu, regia: Nicoleta Toia – 1985

Marcellus – Arma secretă a lui Arhimede de Dumitru Solomon, regia: Dragoş Golgoţiu – 1986

Theseu – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia: Cristina Ioviţă – 1986

Nae Ipingescu – O noapte furtunoasă de I. L. Caragiale, regia: Ovidiu Lazăr – 1986

Val Iacobescu – Cursa de Viena de Rodica Ojog-Braşoveanu, regia: Saul Taişler – 1987

Kesarion – Săptămâna patimilor de Paul Anghel, regia: Dan Stoica – 1987

Băiatul – Dona Rosita de Federico Garcia Lorca, regia: Anca  Ovanez-Doroşenco – 1988

Borkin – Ivanov de A. P. Cehov, regia: Ovidiu Lazăr – 1988

Grig – Steaua fără nume de Mihail Sebastian, regia: Nicoleta Toia – 1988

Mario – Jocul dragostei şi-al întâmplării de Marivaux, regia: Ovidiu Lazăr – 1989

El – Poftă de cireşe de Agnieszka Osiecka, regia: Ovidiu Lazăr – 1989

Ioviţă – Cartea lui Ioviţă de Paul Everac, regia: Dan Alecsandrescu – 1989

50 – Scadenţa de Elias Canetti, regia: Ovidiu Lazăr – 1989

Jerry – Trădarea de Harold Pinter, regia: Nicoleta Toia – 1990

David Cutrere – Orfeu în Infern de Tennessee Williams, regia: Irina Popescu Boieru – 1991

Părintele Leperec – Robespierre de George Astaloş, regia: Eugen Todoran – 1991

Val – Regulamentul de bloc de Constantin Popa, regia: Dan Nasta – 1991

Corifeul – Norii de Aristofan, regia: Ovidiu Lazăr – 1992

Avocatul acuzării – Spectatorul condamnat la moarte de Matei Vişniec, regia: Irina Popescu Boieru – 1992

Alcibiade – Socrate de Dumitru Solomon, regia: Nicolae Scarlat – 1992

Trigorin – Pescăruşul de A. P. Cehov, regia: Irina Popescu Boieru – 1992

Generalul – Culoarul cu şoareci de Nicolae Breban, regia: Ovidiu Lazăr – 1993

Actorul principal – Astă seară se improvizează de Luigi Pirandello, regia: Irina Popescu Boieru – 1993

Capitano Spaventa – Bertoldo la curte de Massimo Dursi, regia: Irina Popescu Boieru – 1994

Oedip – Oedip Rege - Oedip la Colonos de Sofocle, regia: Mircea Marosin – 1994

Crivăţul – Sânziana şi Pepelea de Vasile Alecsandri, regia: Mihai Lungeanu – 1994

Timon – Timon din Atena de William Shakespeare, regia: Irina Popescu Boieru – 1995

Ludovic cel Mare – Cabala bigoţilor de Mihail Bulgakov, regia: Horea Popescu – 1995

Sandu – Cinel-cinel de Vasile Alecsandri, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1996

Siegfried – Dona Juana de Anca Visdei, regia: Ovidiu Lazăr – 1997

John – Lautrec la Santan de Mario Moretti, regia: Sorana Coroamă Stanca – 1997

Starbuck – Omul care aduce ploaie de Richard Mash, regia: Irina Popescu Boieru – 1997

Baronul – Azilul de noapte de Maxim Gorki, regia: Cristian Hadji-Culea – 1997

Vladimir – Aşteptândul pe Godot de Samuel Beckett, regia: Nikolov Perveli Vili – 1998

Don Juan – Don Juan de Molière, regia: Irina Popescu Boieru – 1998

Pacientul vorbăreţ – Alarma de Olga Delia Mateescu, regia: Silvia Ionescu – 1998

Lord Burghley, Lazarus Tucker – Elisabeta I de Paul Foster, regia: Irina Popescu Boieru – 1999

Lunganul – Cine-ajunge sus la fix de Dumitru Solomon, regia: Nikolov Perveli Vili – 1999

Tatăl – Roberto Zucco de Bernard Marie Koltes, regia: Alexander Hausvater – 1999

Firs – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia: Alexander Hausvater – 2000

Ottavio – Mizerie şi nobleţe de Eduardo Scarpetta, regia: Irina Popescu Boieru – 2001

Matei – Omul din cerc de Cristina Tamaş, regia: Ovidiu Lazăr – 2001

Gordini – Circul Matteo de Adrian Lustig, regia: Dan Vasile – 2001

Pancratius – Căsătorie cu de-a sila de Molière, regia: Cezar Ghioca – 2001

Cetăţeanul turmentat – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia: Virgil Tănase – 2001

Prof. Duhring – Maestrul cântăreţ de Frank Wedekind, regia: Irina Popescu Boieru – 2002

Iwakiki, Hikaru, Adeptul lui Mishima – Nō Cinci poveşti de dragoste de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater – 2002

Sir Toby – A douăsprezecea noapte de William Shakespeare, regia: Beatrice Rancea – 2003

Regele – Plăcutele istorii de dragoste şi moarte de Honoré de Balzac, regia: Virgil Tănase – 2003

Balac – Magul de Paul Miron, regia: Ovidiu Lazăr – 2003

Un domn –  Inimă de câine (O istorie monstruoasă) după Mihail Bulgakov, regia: Ion Sapdaru – 2003

Smirnov – Despre efectul dăunător al nostalgiei după A. P. Cehov, regia: Ion Sapdaru – 2004

Hatmanul Arbore – Apus de soare după Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia: Eugen Todoran – 2004

Jack – Dansează ... fetele Mundy după Brian Friel, regia: Ada Lupu – 2004

Irod Antipa – Salomeea de Oscar Wilde, regia: Alexander Hausvater – 2004

Her von Eberkopf, Begriffenfeldt – Peer Gynt de Henrik Ibsen, regia: Cristian Ioan – 2005

Pantalone – Slugă la doi stăpâni de Carlo Goldoni, regia: Nikolov Perveli Vili – 2005

Brambazzi – Peţitoarele după A. Tzagareli, regia: Ion Sapdaru – 2006

Coviello – Dragoste la Veneţia (scenariu de commedia dell’arte în regie colectivă) – 2006

Şeful Bromden – Zbor deasupra unui cuib de cuci de Dale Wasserman, regia: Marius Oltean – 2006

Keisaburo – Arborele tropicelor de Yukio Mishima, regia: Alexander Hausvater – 2006

Macduff – Macbeth de William Shakespeare, regia: Mihai Măniuţiu – 2007

Hans cel Mare, Un străin – Nevasta lui Hans de Ion Sapdaru, după Nichita Danilov, regia: Ion Sapdaru – 2008 

Gheorghe Popescu 003 - Gheorghe Popescu de Constantin Popa, regia: Ovidiu Lazăr - 2009

Polonius - Uciderea lui Gonzago de Nedialko Iordanov, regia: Andro Enukidze - 2009

Zeno - Cu soarele pe piept de Nora Vasilescu, regia: Ion Mircioagă - 2010

Polymestor - Aici, la porţile beznei după Hecuba şi alte tragedii de Euripide, regia: Mihai Măniuţiu - 2010

Judecătorul, Al treilea negustor - Falstaff Show (cu scene din Henric al IV-lea, Henric al V-lea, Nevestele vesele din Windsor de William Shakespeare şi improvizaţii actoriceşti), regia: Ion Sapdaru - 2010  

Domnul bătrân - Rinocerii de Eugène Ionesco, regia: Claudiu Goga - 2011

Tom - Comedia dragostei şi-a urii, studiu de teatru-dans cu texte de William Shakespeare, regia: Ion Mircioagă - 2011

Oronte - Mizantropul de Molière, regia Gábor Tompa - 2011

Kummer - Pană de automobil de Friedrich Durrenmatt, regia: Irina Popescu Boieru - 2011

Profesorul Faber - Focul (451° Fahrenheit) de Ray Bradbury, regia: Irina Popescu Boieru - 2012

Clovn I - Pălăria florentină de Eugène Labiche, regia: Silviu Purcărete - 2013

Abel Znorko-Variaţiuni enigmatice de Eric- Emmanuel Schmitt, regia: Liviu Manoliu - 2013

Rabinul, Maharalul - Golem, regia Alexander Hausvater-2013

Unchiul Joseph, Dr. Edgar -Cum am devenit stupid (după Martin Page), regia Irina Popescu Boieru-2014 

Beverly Weston -Acasă, în miezul verii de Tracy Letts, regia- Claudiu Goga, 2014

Oreilly - Arborele nopţii de Truman Capote, regia Irina Popescu-Boieru, 2014

Firmin -Colivia de Georges Feydeau, regia - Cristian Hadji-Culea, 2015

Domnul Smith -Cântăreaţa cheală de Eugène Ionesco, regia Radu-Alexandru Nica, 2015

Cetăţean din oraş - Un duşman al poporului de Arthur Miller(adaptare după piesa lui Henrik Ibsen), regia - Claudiu Goga, 2016

Tatăl - Măcelăria lui Iov de Fausto Paravidino, regia Radu Afrim, 2017

Manole Crudu - „Moartea unui artist” de Horia Lovinescu, regia Irina Popescu Boieru, 2017

Între 1973 –1977 joacă în cinci filme artistice de lung metraj şi are colaborări la Teatru TV.

În perioada 1990-1993 este director adjunct al Teatrului Naţional Iaşi.

Între 1982 şi 1984 este profesor şi regizor la Gubbio, Italia.

În 1990 a reînfiinţat şcoala ieşeană de teatru în cadrul Universităţii de Arte „George Enescu” Iaşi, unde în prezent este conferenţiar universitar doctor. Împreună cu studenţii a 3 promoţii, a realizat 15 spectacole. 

 

A luat numeroase premii la Festivaluri studenţeşti, dintre care:

Premiul oraşului Torino, Italia

Premiul Radio Iaşi

Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Primul rol, Iaşi – 1998

Premiul de interpretare feminină – Festivalul Primul rol, Iaşi – 1999

Premiul de interpretare masculină – Festivalul Primul rol, Iaşi – 2000

Premiul special al juriului – Festivalul Naţional Studenţesc, Bucureşti – 1999


Premii personale:

Premiul de interpretare masculină la Festivalul de teatru scurt, Oradea – 1987

Decorat cu Ordinul Naţional pentru Merit în gradul de Cavaler de Preşedinţia României – 2002

A efectuat turnee în Germania, Italia, Grecia, Rusia, Polonia, Ucraina, Coreea de Sud.

 

Date fizice: 1,85 m, 95 kg, ochi albaştri.

 

Newsletter

Reteaua Marea Neagra
  • ImpactFM

© Teatrul National Iasi - 2012 Toate drepturile rezervate.